Funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją tomaszowskiej komendy zatrzymali trzy osoby podejrzane o urządzanie gier hazardowych na nielegalnych automatach. Na początku czerwca 2018 roku, na podstawie zgromadzonego w tej sprawie materiału, zatrzymali pierwszych podejrzewanych. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że 43-letni mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego w domu jednorodzinnym i jednej z piwnic kamienicy w centrum miasta wygospodarował pomieszczenia do prowadzenia nielegalnego interesu. - Mężczyzna dla zabezpieczenia działalności przed organami ścigania wyposażył lokale w monitoring, zamki elektroniczne i automaty do gier, zatrudnił w nich odpowiednią obsługę – relacjonuje oficer prasowy komendy w Tomaszowie. - Takie zabiegi miały pozwolić na beztroskie prowadzenie interesu. Nic bardziej mylnego. Policjanci skrupulatnie gromadzili w tej sprawie materiał dowodowy, świadczący o przestępczej działalności. Ich ustalenia wskazują, że trwała ona od listopada 2017 roku. 3 czerwca 2018 roku funkcjonariusze weszli do nielegalnych kasyn, pokonując przy tym zainstalowane zabezpieczenia techniczne. Zabezpieczyli łącznie 17 automatów do gier hazardowych. Posiadanie ich w takiej ilości skutkuje karą porządkową nakładaną przez miejscowy Urząd Skarbowy w wysokości 170 tysięcy złotych.
Policjanci zatrzymali w sumie 7 osób. Dwie tomaszowianki w wieku 59 i 64 lata dostały zarzuty z kodeksu karnego skarbowego. 5 czerwca 43-letni mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego został tymczasowo aresztowany za nielegalne urządzanie gier hazardowych. Za to przestępstwo grozi kara do 4,5 roku pozbawienia wolności i grzywna do 1,5 miliona złotych. Śledczy przewidują kolejne zatrzymania w tej sprawie.
- Przypomnijmy, że od 1 kwietnia 2017 roku weszły w życie nowe zmiany w ustawie o grach hazardowych. Nowelizacja ustawy wprowadziła znaczące zmiany prawne – przypominają policjanci. - Rozszerzeniu uległ katalog osób, które mogą zostać ukarane karą pieniężną. Wzrosła też kwota - z 12 tysięcy złotych za urządzenie do 100 tysięcy złotych - zarówno dla urządzającego gry, jak i posiadającego urządzenie. Podmioty prywatne nie mogą urządzać gier na automatach poza kasynami gier. Oznacza to zakaz posiadania automatów do gier (poza wyjątkami wskazanymi w ustawie).