Lokalizacja pasieki miodnej na dachu Focus Mall porośniętego rozchodnikami to bezpieczne i idealne pod kątem komfortu miejsce. Żyje tam ok. 300 000 pszczół łagodnej rasy krajanka, która bardzo dobrze sprawdza się również w przydomowych pasiekach. Tegoroczne zbiory miodu to 43,26 litrów miodu wielokwiatowego, 34,02 litry miodu akacjowego z nutą rozchodnika oraz 5,88 litrów miodu lipowego z nutą rozchodnika, co w sumie daje 83,16 litrów i 396 słoików pojemności 210 ml. W ciągu trzech lat zebrano już 233,73 litrów tego złotego nektaru.
Zielona przestrzeń w mocno zurbanizowanej okolicy jest schronieniem dla miejskiej fauny, w tym także ptaków i małych ssaków. W związku z tym, w tym roku w pobliżu Focus Mall od ulicy Zamenhofa, na specjalnie przygotowanym terenie powstała łąka kwietna o powierzchni 500 m2, która zastąpiła dawny tradycyjny trawnik. Bogate w pyłek i nektar kwiaty zapewniają pożywienie zarówno pszczołom miodnym, jak i dzikim zapylaczom, takim jak trzmiele, motyle, pszczoły samotnice i wiele innych gatunków.
Nasz piotrkowski, unikalny miód, który rozdajemy w ramach aplikacji Sezam 2.0, cieszy się wielkim powodzeniem wśród klientów, najemców i przyjaciół Focus Mall. W tym roku po raz pierwszy w składzie miodu pojawia się nuta rozchodnika, którym pokryte jest ponad 10 tys. metrów kwadratowych dachu naszego centrum. Konsekwentnie budujemy szerokie wsparcie dla lokalnej fauny, nie tylko tej hodowanej, ale i dzikiej. Stąd pomysł i realizacja bogatej w rozmaite rośliny łąki kwietnej. W przyszłym roku na wiosnę w otoczeniu galerii zamontowane zostaną specjalne budki lęgowe dla ptaków jerzyków – mówi Olga Wiernicka, Area Marketing Manager NEPI Rockcastle.
W Polsce występuje 470 gatunków pszczół. Pracowitym owadom zawdzięczamy produkcję 1/3 światowej żywności. Szacuje się, że zapylają one aż 71 ze 100 gatunków roślin uprawnych. Dzięki temu możemy delektować się aż 4000 odmianami warzyw i wieloma owocami, dlatego ich rola w ekosystemie jest tak ważna. Przenosząc pyłek z kwiatów, owady te umożliwiają zachowanie bioróżnorodności i kontrolę erozji gleb. Ponadto w przypadku upraw sadowniczych, zapylanie przez nich roślin zwiększa plony nawet o 80%.