Domy ludowe rosną jak grzyby po deszczu

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 15 lipca 201311
W ponad połowie miejscowości na terenie gminy Wola Krzysztoporska już są (sukcesywnie remontowane) lub właśnie buduje się domy ludowe. - To punkty kultury naszych sołectw – mówi wójt Roman Drozdek. Gmina na te inwestycje zdobyła ponad 2 mln ze środków Unii Europejskiej.

- 10 lat temu podjęto decyzję o systematycznej modernizacji i odnawianiu budynków domów ludowych, tak aby stały się prawdziwym, tętniącym życiem centrum swoich miejscowości. Ze względu na ograniczone środki finansowe postanowiono remonty przeprowadzać stopniowo, corocznie, pozyskując na ten cel pieniądze zewnętrzne. Na inwestycje udało się pozyskać ponad 2 mln złotych z budżetu Unii Europejskiej. Dzięki tym środkom udało się również wybudować 2 zupełnie nowe obiekty w miejscowości Siomki oraz w sołectwie Budków – Mzurki – mówi Bogusława Gaworowska z Referatu Funduszy Unijnych, Zamówień Publicznych i Promocji Urzędu Gminy w Woli Krzysztoporskiej.

Dla większości obiektów konieczne okazało się wykonanie projektów budowlanych związanych z ich przebudową. – Obecnie, po 10 latach systematycznej realizacji planów modernizacji budynków, projekt dobiega końca. Większość obiektów jest już wyremontowana. Po przebudowach oddano do użytkowania obiekty w Parzniewicach i Krzyżanowie – informuje Urząd Gminy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od początku roku 2013 prowadzonych jest 6 kompleksowych remontów domów ludowych, które zakończą się oddaniem ich do użytkowania. Są to budynki w miejscowościach: Kozierogi, Pawłów Górny, Wola Rokszycka, Glina, Stradzew i Laski. - Na wykonanie robót budowlanych przeprowadzono w bieżącym roku przetargi. Łączna wartość inwestycji przewidzianych do wykonania w tym roku wynosi 1,2 mln zł, z czego ponad 0,6 mln gmina pozyskała z środków unijnych – dodaje Bogusława Gaworowska z UG.

Na terenie gminy Wola Krzysztoporska znajduje się 48 miejscowości. Aż w 25 z nich znajdują się budynki domów ludowych. W budynkach odbywają się imprezy kulturalne i rozrywkowe. Często zlokalizowane są przy nich boiska do piłki nożnej. W budynkach można korzystać ze stołów do tenisa stołowego. Swoje siedziby mają tam miejscowe koła gospodyń wiejskich. Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, których na terenie gminy jest 15, również korzystają z garaży i pomieszczeń usytuowanych w domach ludowych.

Or

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

bla bla bla ~bla bla bla (Gość)15.07.2013 09:04

Wszystko bardzo fajnie taki sentymentalny powrót do PRL'u.
Jednak jedna rzecz mnie zastanawia w tym całym projekcie.
Nurtuje mnie taka rzecz, skoro Nasz kraj się wyludnia w szybkim tempie, dodatkowo brak nowych małych Polaków to czy takie budynki w dłuższej perspektywie są potrzebne ? Nie żebym negował ale tak realistycznie stawiając pytanie to raczej młodzież nie będzie z tego korzystać w dużym obłożeniu prędzej staną się one pomnikami dla danego burmistrza, sołtysa na lata lub na kolejną kadencję.
Jak ktoś ma inne spojrzenie na tę sprawę niech rzuci swoje światło.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat