Kiedy jesteśmy w Rynku Trybunalskim i spojrzymy w górę, to na jednej z kamienic dostrzeżemy taką małą nadbudówkę. Co to jest i do czego służy? Okazuje się, że turyści i piotrkowianie od wielu lat prześcigają się w pomysłach, do czego to może służyć. Nie brakuje ciekawych propozycji: pracownia marszandów, gołębnik, pokoik dla dzieci - to tylko niektóre przykłady.
Okazuje się, że te nadbudówki to świadectwo historii miasta i dawnych pomysłów architektonicznych, a na dachach nie powstawały przypadkowo.
Aby wytłumaczyć, czym te domki są, musimy sobie uzmysłowić jedną rzecz. Przed wieloma latami, te kamienice w Rynku nie prezentowały się tak jak teraz. One były bardzo wąskie, a równocześnie bardzo głęboko wchodziły w podwórka. To powodowało, że w środku tego budynku było bardzo mało światła. "Wchodziło" ono tylko od frontu oraz z tyłu budynku, z boku były bowiem inne kamienice. Budowniczy stawali więc przed dylematem, co zrobić ze środkiem tej kamienicy, gdzie najczęściej znajdowała się klatka schodowa - opowiada Błażej Cecota z Centrum Informacji Turystycznej i dodaje, że te kamienice były w tamtych czasach często drewnienie lub miały drewniany szkielet. - Wobec takiego rozwiązania chodzenie po klatce schodowej z otwartym ogniem, nie było zbyt polecaną działalnością. Co więc można było z tym zrobić? Podnieść środek kamienicy. Te domki to tak naprawdę jest środek kamienicy wyciągnięty w górę. Tam umieszczano okna, a przez te okna padało światło w klatki wewnątrz i je oświetlało. Dzięki temu nie trzeba było przez cały dzień używać ognia. To przestało być zrozumiałe, kiedy nastała elektryczność i takie rozwiązanie nie było potrzebne - dodaje Błażej Cecota.
Takie domki nazywano latarniami, i takie też określenie w literaturze funkcjonuje. W Rynku Trybunalskim możemy jeszcze dostrzec dwa takie obiekty, choć kamienice są już dużo szersze niż miało to miejsce przez wiekami.
O wyjątkowych postaciach w historii Piotrkowa, niezwykłych miejscach i ciekawostkach związanych z grodem trybunalskim możecie posłuchać w audycji "Cudze chwalicie, swego nie znacie", która emitowana jest od poniedziałku do piątku o godz. 15:15 na antenie radia Strefa FM. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji wysłuchać tych audycji, to można je znaleźć także w formie podcastów na stronie strefa.fm - TUTAJ.