Advertisement
artykuł zewnętrzny

Dofinansowania do odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców województwa łódzkiego

Środa, 20 września 2023
Trwa przyjmowanie wniosków w ramach naboru do nowego konkursu na projekty współfinansowane z Funduszy Europejskich dla Łódzkiego 2021-2027. Na dotacje będą mogły liczyć projekty mające na celu realizację inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii, w tym montaż instalacji fotowoltaicznej, budowę przydomowych elektrowni wiatrowych, kolektorów słonecznych oraz kotłów na biomasę. Wnioski można składać do 1 października 2023 r. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na luty 2024 r.
Dofinansowania do odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców województwa łódzkiego

Całkowita kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach niniejszego konkursu wynosi niespełna 40 mln Euro, co stanowi 176 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania w projekcie wynosi 85%.

 

Na co można otrzymać dofinansowanie?

 

Uzyskane dofinansowanie będzie można przeznaczyć na inwestycje dotyczące infrastruktury służącej do wytwarzania energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych, takiej jak panele fotowoltaiczne, czy elektrownie wiatrowe wraz z magazynami energii. Przechowywanie energii ma na celu stabilizację sieci niskiego napięcia i jej ochronę przed przeciążeniami. Wszystko po to, aby jak najmniej prądu trafiało do sieci elektroenergetycznej. Dofinansowanie można będzie przeznaczyć również na infrastrukturę wykorzystującą energię słoneczną, energię cieplną oraz naturalne paliwa gazowe. Środki finansowe będzie można też wykorzystać na budowę lub zakup magazynów energii cieplnej lub chłodu działających na potrzeby danego źródła energii odnawialnej.

 

Kto może otrzymać dofinansowanie?

 

W konkursie mogą wziąć udział urzędy wojewódzkie, duże, małe i średnie przedsiębiorstwa, różnego typu uczelnie wyższe, w tym uniwersytety, urzędy gminne i powiatowe, kościoły i związki wyznaniowe, Lasy Państwowe, publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Grupą docelową projektów są osoby i podmioty, które będą korzystać z efektów inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii.

 

Wszystkie szczegóły na temat naboru do konkursu „Odnawialne źródła energii” można znaleźć na stronie Funduszy Europejskich dla Łódzkiego 2021-2027.

 

Inwestycje OZE w powiecie piotrkowskim

 

Realizacja projektu pod nazwą „Odnawialne źródła energii w gminie Gorzkowice” pozwoliła na spore oszczędności. Gminie Gorzkowice przyznano na ten cel dofinansowanie z Funduszy Europejskich. W ramach zadania zakupiono i zamontowano 139 instalacji odnawialnych źródeł energii. Projekt zmniejszył emisyjność szkodliwych związków i dzięki temu poprawił jakość powietrza. Montaż kotłów na biomasę zagwarantował niskie koszty ogrzewania dzięki wykorzystaniu odnawialnych zasobów, takich jak kawałki drewna, pellet, czy ziarna zbóż. Kolektory słoneczne natomiast wspomogły podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Fotowoltaika zapewnia niezależność od dostawców energii, co przekłada się na realne korzyści w budżecie rodzinnym. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich możemy korzystać z rozwiązań, które poprawiają komfort codziennego życia. Wśród mieszkańców gminy Gorzkowice wzrasta również świadomość, że poprzez ekologiczne rozwiązania wspólnie dbamy o środowisko.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat