Przeprowadzenie wyborów to jedno z najważniejszych działań i pierwszy krok w budowaniu demokratycznego wizerunku szkoły. Celem jest zainteresowanie uczniów udziałem i kandydowaniem w wyborach do władz samorządów uczniowskich.
Demokratyczne wybory przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego w gorzkowickiej szkole były: powszechne - każdy uczeń miał prawo do udziału w głosowaniu, równe - każdy uczeń miał jeden głos, bezpośrednie - każdy głosował samodzielnie, większościowe - wybory wygrał kandydat, który otrzymał najwięcej głosów, tajne - wybór był anonimowy, a warunki podczas wyborów zapewniały tajność głosowania.
już na początku września podczas apelu zachęcono uczniów do wzięcia udziału w kandydowaniu na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Następnie powołano Tomasza Filipczaka na koordynatora wyborów oraz Komisję Wyborczą w składzie: Ania Dąbrowska, Kamila Fiktus i Marysia Dolot. Wszystkim chętnym rozdano listy poparcia. Później kandydaci spotkali się z Arkadiuszem Krasoniem - dyrektorem szkoły oraz opiekunami Samorządu Uczniowskiego Anną Maniecką i Izabelą Jachimczak. Zapoznano wszystkich z terminarzem, regulaminem, zasadami głosowania i procedurą wyborczą. Następnie rozpoczęła się kampania wyborcza, której punktem kulminacyjnym był dzień 30 września. Już w dzień poprzedzający wybory biblioteka zaczęła przypominać lokal wyborczy, Przygotowano urnę, następnie wykonano kabiny wyborcze, wydrukowano karty do głosowania, listy klas i protokół wyborów. Wszystko zostało opieczętowane i zdeponowane w szafie pancernej w sekretariacie.
30 września w szkołach, które przystąpiły do projektu, zaczęło się wyborcze szaleństwo. W SP w Gorzkowicach w głosowaniu wzięło udział 375 uczniów z klas I - VI (69%). Głosów ważnych było 351. Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Michalina Adamczyk, uczennica klasy Vb – 99 głosów, zastępcą Aleksandra Orlik z klasy VIc – 87 głosów, a sekretarzem Aleksandra Pielużek z VIb – 77 głosów.