Czy opłaty za przedszkola naliczane są bezprawnie?

Tydzień Trybunalski Piątek, 01 lutego 20139
Czy opłaty za przedszkola samorządowe w Piotrkowie naliczane są niezgodnie z prawem? Tak twierdzi Prokuratura Rejonowa w Piotrkowie, która zaskarżyła Uchwałę Rady Miasta. Z tą opinią nie zgadzają się z kolei piotrkowskie władze, które odpowiadają na skargę i wnoszą o jej oddalenie.
fot. archiwum fot. archiwum

Skarga Prokuratury Rejonowej na Uchwałę Rady Miasta z 28 września 2011 r. w sprawie ustalenia wysokości opłat za świadczenia przedszkoli samorządowych prowadzonych przez miasto Piotrków, wpłynęła pod koniec grudnia ubiegłego roku. Jakich nieprawidłowości dopatrzyła się w uchwale Prokuratura?

- Zaskarżonej uchwale zarzuca się istotne naruszenie art. 14 ust. 5 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty polegające na braku precyzyjnego wskazania w jej treści rodzaju świadczeń, za które ustalono odpłatność oraz na ustaleniu w par. 3.1 tejże uchwały odpłatności za każdą rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu wykraczającą poza pięciogodzinny bezpłatny pobyt dziecka w przedszkolu (...) bez wskazania charakteru, ilości i czasu świadczeń, z których dziecko faktycznie korzysta – czytamy w prokuratorskiej skardze.
W związku z powyższymi zarzutami Prokuratura wniosła o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały.

Przypomnijmy, że uchwała regulująca przedszkolne opłaty wcześniej zaskarżona była również przez wojewodę. Na skutek jego interwencji z miejskiej uchwały usunięto paragraf 2, który definiował, co wchodzi w skład świadczeń przedszkoli przekraczających podstawę programową wychowania przedszkolnego. – Pozostawiono więc opłatę, jednakże bez szczegółowego określenia rodzaju świadczeń – zarzuca gminie prokuratura. – Zaskarżona uchwała ma charakter obowiązkowy i stanowi akt prawa miejscowego. Była bowiem adresowana do wszystkich mieszkańców miasta, których dzieci objęte były wychowaniem przedszkolnym i nakłada na bliżej nieokreślone grupy podmiotów obowiązek ponoszenia na rzecz gminy opłat z tego tytułu. Opłaty te miały cechy jednostronnie narzuconej mieszkańcom daniny publicznej. Zostały wprowadzone przy wykorzystaniu władztwa publicznego gminy (...) – uzasadnia swoją skargę prokuratura.

Zdaniem prokuratury nie wystarczy określić, że za pobyt dziecka w przedszkolu przekraczający czas przeznaczony na realizację podstawy programowej obowiązuje opłata. – Z takiego określenia nie wynika bowiem, jakie konkretnie zajęcia, przekraczające podstawę programową, mają być prowadzone. Określenia wymaga także czas ich realizacji – argumentuje prokuratura. – Uchwała nie powoduje możliwości rezygnacji przez rodziców lub opiekunów dzieci ze świadczeń oferowanych w ramach programu rozszerzonego, a w konsekwencji z możliwości ponoszenia opłaty.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

sssssssssssss ~sssssssssssss (Gość)03.02.2013 02:19

Albo nie pluć, albo zmienić Konsytucję.

00


Gość ~Gość (Gość)02.02.2013 23:26

Moja córka ma pięć laT i mimo, że oboje z mężem pracujemy od 7 do 15, a mamy drugie dziecko prawie w wieku przedszkolnym, nie dostała się 2 lata z rzędu do przedszkola, chodzi do prywatnego, a sąsiadka nie pracująca nie miała problemu, bo sama mówiła, że po znajomości załatwiła przedszkole, to jest nasz Piotrków:(

00


bako78 ~bako78 (Gość)02.02.2013 18:43

W przedszkolu w Piotrkowie ,gdzie uczęszcza syn całodzienne wyżywienie wynosi 5,50 oraz 2,72 za każdą rozpoczętą godzinę po godzinie 13-ej .W sumie około 11-u zł dziennie .

00


mama ~mama (Gość)01.02.2013 22:10

Przedszkola są z zasady dla rodziców pracujących i oni maja pierwszeństwo w przyjęciach do placówki. Trudno się dziwić, że brakuje miejsc dla tych, którzy chcą zostawić dziecko na 5 lub mniej godzin - jeśli ktoś nie pracuje to po co robi raban o miejsce w przedszkolu?
Poza tym, ze czego te przedszkola miałyby się utrzymać, gdyby nie opłaty ponad podstawę programową? W naszym przedszkolu dyrektorka na zebraniu pokazał rachunek za opał na 21 tys. w sezonie...ale oczywiście wszyscy chcieliby za darmo, a kasa na przedszkola jak kasza manna z nieba leci...
Artykuł trąci żenadą...pisała go Piotrkowska Inicjatywa ;-)?

00


~mami~ ~~mami~ (Gość)01.02.2013 20:23

Widzę,że niektórzy wypowiadają się ,a rozeznania zbytniego nie mają (aniaraf1983)...Płatna godzina w przedszkolu w Sulejowie to koszt 2,40zł ,a obiad 3,50zł. To daje nam 5,90zł,a nie ok.10zł .Nie wyolbrzymiajmy więc już tak wszystkiego...

00


Redaktor Maj ~Redaktor Maj (Gość)01.02.2013 15:55

Cytuję:
Opłaty te miały cechy jednostronnie narzuconej mieszkańcom daniny publicznej


Dobrze napisane.
http://naszpiotrkow.blogspot.com/

00


aniaraf1983 ~aniaraf1983 (Gość)01.02.2013 13:50

Sciema, ściema zgadzam się.
W sulejowskim przedszkolu, żeby dziecko mogło skorzystać z 5 godzin darmowych, rodzic zobowiązany jest wykupić dziecku jeden posiłek oraz jedną godzinę płatną - co wiąże się z kosztem około 10 zł.dziennie.

00


mama przedszkolaka ~mama przedszkolaka (Gość)01.02.2013 13:39

To prawda co napisała zuza. Dodam jeszcze, że ja chciałam dziecko o 14 odbierać(płacąc tylko za 1 godz.) ale to nie jest możliwe, bo dzieci dopiero wstają i jedzą podwieczorek. Odbieram po 14 i muszę płacić za 2 godziny;(

00


zuza zuzaranga01.02.2013 09:37

ztym programem 5 godzinnym bezplatnym to jest tylko sciema, poniewaz program trwa w godzinach 8-13 (5h bezplatnie) a tak naprawde zeby nieplacic za dodatkowe godziny trzeba juz dziecko odbierac po 4 h , bo o 12 dzieci maja spanie.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat