Łącznie Sulejów pozyskał na ten cel 9 milionów złotych, co stanowi blisko 70% kosztów tej inwestycji.
Cieszę się, że ta inwestycja po raz kolejny zdobyła uznanie. W zeszłym roku udało się pozyskać 4,5 miliona złotych, i taka sama kwota w tym roku popłynie do sulejowskiego samorządu. Mam nadzieje, że problem z brakiem wody zostanie rozwiązany za sprawą budowy nowego ujęcia, a mieszkańcy gminy Sulejów już nie będą musieli się martwić o dostęp do wody - mówił Grzegorz Lorek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Burmistrz Sulejowa, Wojciech Ostrowski, cieszy się z kolejnego zastrzyku finansowego, który pomoże zrealizować niezwykle istotną dla mieszkańców inwestycję.
My nie jesteśmy tak bogaci jak Piotrków. Dla nas 4,5 miliona złotych to bardzo dużo pieniędzy. To oznacza, że nie będziemy musieli brać tego drastycznie oprocentowanego kredytu - cieszy się Wojciech Ostrowski. - Już na wiosnę będą tutaj zbiorniki, w których magazynowana będzie woda, a teraz mamy ostatnie lato, kiedy mamy do czynienia z jej brakiem - dodaje burmistrz.
Wojciech Ostrowski zaznaczył, że rozpoczyna starania o przejęcie kolejnej studni, która znajduje się 700 metrów od tej, gdzie powstanie nowe ujęcie.
Z brakiem wody w okresie wiosenno-letnim mieszkańcy gminy Sulejów mierzą się od wielu lat.
Ten problem jest tutaj od kilkunastu lat i ciągle narasta. Rozrasta się miejscowość, przybyło tutaj domów. Zazwyczaj od 17 do 22 mieliśmy absolutny brak wody - Rafał Kulbat, radny Rady Miasta i Gminy Sulejów. - To chyba najważniejsza inwestycja ostatniego dziesięciolecia. To ujęcie wody zabezpieczy wodę nie tylko dla mieszkańców tej miejscowości, ale dla całej gminy Sulejów. Gdyby cokolwiek stało się z ujęciem Barbara, to będziemy mogli dostarczać wodę do Sulejowa - mówi Katarzyna Miśkiewicz, radna rady powiatu piotrkowskiego.
Jak informują sulejowscy urzędnicy, ujęcie, które powstanie przy ul. Leśnej w Uszczynie będzie nowoczesne.
Ujęcie będzie w pełni zautomatyzowane. Będą tutaj szwedzkie filtry złożowe, które nie wymagają czyszczenia. Wydajność studni to 180 metrów sześciennych na godzinę. Powstanie także stacja uzdatniania wody, ponieważ ta woda jest nieco innej jakości niż w ujęciu Barbara i ma zawartości manganu i żelaza. Stacja wytrąci te dwa związki, co sprawi, że woda będzie zdatna do spożycia. Co do samej inwestycji, to prace rozpoczęliśmy od usunięcia drzew i krzewów. Firma zobowiązała się od jutra wprowadzić ciężki sprzęt i będą wykonywane wykopy pod fundamenty - Jarosław Miller, dyrektor Miejskiego Zarządu Komunalnego w Sulejowie.
Jak zapewnia burmistrz Ostrowski, inwestycja ma się zakończyć do 30 czerwca 2023 roku.