Aby bezpiecznie spędzić Święta - porady

Czwartek, 23 grudnia 20100
Co zrobić, aby świąteczne szaleństwo nie spowodowało na przykład, że z parkingu zniknie nam samochód?

Święta właściwie już się zaczęły . Wielu z nas nadal jednak robi zakupy, w roztargnieniu wyjeżdża z domu i powraca. Należy zadbać, aby świąteczne gorączka nie doprowadziła do tego, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i bliskich.

 

Porada nr 1: Uwaga na kieszonkowców!

 

Okres przedświąteczny to najlepszy czas do działania dla złodziei kieszonkowych. Wykorzystując tłok lub tworząc go specjalnie, wybierają ofiarę i patrzą gdzie chowa pieniądze. Podchodzą blisko, dotykając sprawdzają, czy osoba będzie reagować podczas kradzieży. Jeśli mamy na sobie grubą kurtkę, kożuch czy płaszcz, to ich zadanie jest ułatwione.

 

Co radzi policja?
Poważną przeszkodą dla złodzieja będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni. Jeżeli telefon komórkowy bądź portfel włożyliśmy do reklamówki, torebki lub plecaka to pamiętajmy, by je zamykać i nosić przed sobą.

 

Porada nr 2: Uważajmy przy bankomatach!

 

Podczas wprowadzania numerów PIN zakryjmy ręką klawiaturę i nie wyjmujmy kartki z jego zapisem. Oszuści montują nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych lub minikamery do przechwycenia numerów PIN. Jeżeli zauważymy coś co nas zaniepokoi, natychmiast swoimi podejrzeniami podzielmy się z Policją.

 

Porada nr 3: Uwaga na samochody!

 

Łupem złodziei kieszonkowych padają nie tylko drobne przedmioty, lecz także samochody. Wiele osób myśli, że ten problem ich nie dotknie, gdyż ich auto ma doskonały alarm. Niestety jest inaczej. Jadąc na zakupy, zostawiamy auto na parkingu, włączamy alarm, chowamy kluczyki – najczęściej do zewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki. Następnie robimy zakupy, wracamy, a naszego samochodu nie ma. Sięgamy do kieszeni po kluczyki i okazuje się, że ich też nie ma. Kradzież każdego auta jest najczęściej poprzedzona właśnie kradzieżą kieszonkową.

 

Porada nr 4: Ostrożnie z zakupami w Internecie!

 

Polacy coraz chętniej robią zakupy przez Internet. To wygodne, gdyż nie ruszając się sprzed monitora można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu, w sam raz na świąteczny prezent dla najbliższych. W sieci nie ma kolejek i godzin spędzonych między półkami. Niestety – tutaj także możemy paść ofiarą oszustwa lub złodzieja.

 

Policja radzi:

 

- zawsze kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,
- nigdy nie kupujmy w sieci, korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Używajmy tylko komputera domowego i zachowajmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć,
- korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych,
- gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność,
- kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, te kradzione sprzedawane są często bez dokumentacji,
- zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi,
- otrzymując ofertę e- mailem, nie korzystajmy z linków- na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki.

 

Porada nr 5: Uwaga! Włamywacz nie świętuje!

 

Wiele osób ograniczy szaleństwo świątecznych zakupów jedynie do kupna prezentów i wyjeżdża na święta do rodziny. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze natychmiast wykorzystają naszą kilkudniową nieobecność. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Na pewno będzie to dobry zamek, dobre drzwi wejściowe, alarm i monitoring. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest czujny zaufany sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.

 

Porada nr 6: Przygotuj auto do zimowych warunków!

 

Gdy podczas świąt wyjeżdżamy do bliskich musimy zrobić wszystko, aby bezpiecznie dojechać do celu, a następnie powrócić. Pamiętajmy o wcześniejszym przygotowaniu auta do zimowych warunków. Wymiana opon powinna być normą. Najwięcej jednak zależy od kierującego, który powinien przewidywać sytuację na drodze, szanować innych kierowców, przestrzegać przepisów i dostosować prędkość do warunków drogowych. Pod żadnym pozorem nie wolno wsiadać do samochodu po spożyciu alkoholu- to najkrótsza droga do tragedii.

 

Uwzględniając powyższe rady, dbamy nie tylko o bezpieczeństwo nas samych, ale i naszych bliskich. Zróbmy wszystko, aby te nadchodzące święta Bożego Narodzenia upłynęły nam bezpiecznie i w spokojnej atmosferze.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat