30 milionów mniej. Polski Ład uderzy w piotrkowski samorząd?

Tydzień Trybunalski Sobota, 04 września 202131
Za ten projekt zapłacimy my wszyscy. Społeczności lokalne w ciągu 10 lat stracą 145 mld zł, podczas gdy budżet centralny zyska per saldo 27 mld” – piszą w specjalnym komunikacie przedstawiciele Związku Miast Polskich.
fot.: archiwum ePiotrkow.pl fot.: archiwum ePiotrkow.pl

Nawet o 30 milionów mogą zostać pomniejszone wpływy do przyszłorocznego budżetu miasta z tytułu wprowadzenia tzw. Polskiego Ładu.
Ten sztandarowy program partii rządzącej zakłada wprowadzenie mniejszych podatków dla znacznej grupy obywateli. Wpływy z tych podatków trafiały w części właśnie do samorządów, które dzięki nim dysponowały niemałymi środkami, głównie na rozwój infrastruktury i inwestycje.


Jeżeli nie będzie wpływu z podatków, to nie będzie też pieniędzy dla samorządów. To proste zjawisko doskonale opisuje wspólny portal Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich. Załączony kalkulator o wymownym tytule Na Twój Koszt pozwala indywidualnie wyliczyć przewidywane straty we wpływach do budżetu w przyszłym roku. W przypadku Piotrkowa Trybunalskiego straty te prognozowane są na kwotę 29,5 miliona złotych.

 

Z tym stanowiskiem, jak łatwo przewidzieć, nie zgadza się Ministerstwo Finansów. 25 sierpnia 2021r. udostępniło kalkulator samorządowy, w którym w zgoła inny sposób szacuje dochody jednostek samorządu terytorialnego, po zmianach planowanych w ramach Polskiego Ładu. Według rządowego kalkulatora piotrkowski samorząd, po wprowadzonych zmianach zyska w przyszłym roku 13, 2 miliona złotych.

 

Zestawienie prognozy samorządowców (29,5 miliona straty) i prognozy Ministerstwa Finansów (13,2 miliona korzyści) prowadzi do wniosku, że któraś ze stron źle liczy albo też robi to świadomie i chce nas oszukać. O komentarz do tak różnych prognoz finansowych dla Piotrkowa na rok 2022 poprosiliśmy Skarbnika Miasta - Izabelę Wroniszewską. - Jeśli kwota ubytku byłaby rzeczywiście na takim poziomie jak prognozuje Związek Miast Polskich, to projektowanie budżetu na rok następny będzie bardzo trudne i wymagałoby radykalnych zmian w strukturze wydatków. 

 

Według Skarbnika Miasta, ocena prognozy Związku Miast Polskich jest dzisiaj niemożliwa, ponieważ proponowane zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu są dopiero uzgadniane i nie wiadomo jaki będzie ich ostateczny kształt. Odnośnie danych prezentowanych przez Ministerstwo Finansów, Skarbnik Miasta wyjaśnia, że do obliczeń przyjęto hipotetyczne kwoty wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego - Projekt ustawy o dochodach nie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji, nie wiadomo nic o zasadach przyznawania wsparcia subwencyjnego i o charakterze tych środków - mówi. Prace nad przyszłorocznym budżetem miasta winny się już rozpocząć, ale jak obawia się Skarbnik Miasta. - W tym momencie więcej jest szukanych niż danych, mimo że u progu projektowania budżetów jednostek samorządu terytorialnego na rok następny, takie dane powinny być już znane.

 

Komu wierzyć? Samorządowcom czy rządzącej partii ?
Na to pytanie każdy musi sobie sam odpowiedzieć. Dotychczasowe doświadczenia uczą, że niezależnie od tego kto komu wyciągnie pieniądze z kieszeni, będą to ciągle te same pieniądze. Jednak kieszenie będą już inne. Nie miałem jeszcze do czynienia z sytuacją kiedy rządzący wytworzyliby pieniądze z niczego i rozdawali je potrzebującym. Nie mają przecież ani własnych pieniędzy (muszą je najpierw komuś odebrać) ani nie są cudotwórcami. Ale zawsze, gdy pieniędzy zabraknie, rządzący mogą zlecić ich druk i udawać że nic się nie stało.

 

T.S.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

4


Komentarze (31)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Team ~Team (Gość)05.09.2021 16:36

PO PSL podnosili podatki sprzedawali zakłady za bezcen a pieniedzy nie było i miało nie być obecna władza doprowadziła kraj do rozkwitu zmniejsza ludziom podatki nic tylko żyć nie umierać ale są tacy którym to nie odpowiada trzeba się podać do dymisji i nie męczyć siebie i ludzi

35


Szkoda... ~Szkoda... (Gość)04.09.2021 18:41

... byłaby jeszcze jedna Mediateka. A tak, to co my będziemy oglądać?

51


Ot co. ~Ot co. (Gość)05.09.2021 11:44

Zwykła propaganda malkontentów.

12


:( ~:( (Gość)04.09.2021 18:48

Nasz burmistrz Krzysztof niech się weźmie do pracy. Za jego kadencji to miasto niestety pada.
Nie widać nowych inwestorów którzy mogliby stworzyć nowe miejsca pracy.
Ile pustostanów stoi w ścisłym centrum miasta?

92


Blind ~Blind (Gość)04.09.2021 20:07

I tak nic nie jest robione dla mieszkańców jak tylko podwyżki miastu brakuje od darmowych lin MZK do zadbania o zbiornik Bugaj gdzie było by to wizytówka.iadta do fabryk gdzie można by godnie zarabiać i ludzi ściągać do miasta a nie wystraszyć ich

40


Piotrkowianin Piotrkowianinranga04.09.2021 11:38

No i dobrze. Nie będzie drugiej Mediateki.

128


gregu ~gregu (Gość)04.09.2021 18:20

Nie bójta się,unia nie da to sie dodrukuje,już teraz drukarki u Glapińskiego pracują pełną parą,za jakiś czas kilo ziemniaków będzie po 200.000 zł.

62


stefan ~stefan (Gość)04.09.2021 18:18

A Chełm ile dostanie ?

61


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)04.09.2021 15:10

A po co im te pieniądze przecież i tak nie wiedzieli co z nimi zrobić finalnie to tylko dawali sobie podwyżki diet. Mniej kasy mniej pokus!

76


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat