100 lat orkiestry w Gorzkowicach. Przed nami jubileuszowy koncert

Region Wtorek, 16 listopada 20212
Setne urodziny świętuje w tym roku Gminna Orkiestra Dęta Gorzkowice. Z okazji dostojnego jubileuszu muzycy zapraszają na wyjątkowy koncert, który odbędzie się 20 listopada w kościele w Gorzkowicach.

Ładuję galerię...

Gorzkowicka Orkiestra Dęta została założona w 1921 roku. Jak mówi Marek Orłowski, prezes orkiestry, minione 100 lat to piękna historia muzyków, którzy przez te lata tworzyli wyjątkowy klimat tej formacji.

Dziś orkiestra liczy 45 czynnych muzyków. Najmłodszy z nich ma 11, a najstarszy 79 lat. Dyrygentem orkiestry jest pan Tomasz Kozubowicz, który cały czas prowadzi nabór. Wymagania, jakie stawia nasz dyrygent, są naprawdę wysokie, więc aby móc być częścią tego zespołu trzeba naprawdę mocno się starać - mówi Marek Orłowski, prezes orkiestry.

Gmina orkiestra dęta to dla nas powód do dumy. Muzycy występowali nie tylko w regionie i w kraju, ale także za granicą. Bardzo się cieszymy, że doczekaliśmy tak pięknego jubileuszu. Z okazji setnych urodzin orkiestry wszyscy życzymy sobie utrzymania poziomu muzycznego, który jest naprawdę wysoki - podkreśla Alojzy Włodarczyk, wójt gminy Gorzkowice.

Z okazji 100 urodzin muzycy orkiestry zapraszają na jubileuszowy koncert. Odbędzie się on 20 listopada w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego o godz. 18:00.

 

Początki Orkiestry Dętej w Gorzkowicach sięgają 1921 roku. Prowadzona przez organistę Antoniego Kmiecika siedemnastoosobowa orkiestra swój pierwszy udokumentowany występ miała w roku 1932, podczas otwarcia świetlicy Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej. Od tej pory jej występy uświetniały wiele uroczystości, aż do okresu okupacji, kiedy to zawiesiła swoją działalność.

Wznowiła ją 15 sierpnia 1946 roku pod kierunkiem Stanisława Kubiaka. Od 1952 roku dyrygentem orkiestry był Czesław Grzejszczak. Następnym kapelmistrzem został Zenon Krasoń, który prowadził orkiestrę od lipca 1953 roku do końca lat 80-tych XX-wieku.

W 1982 roku miejscowa Orkiestra Dęta zajęła I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych w Tomaszowie Mazowieckim, jak i trzy lata później również stanęła na najwyższym stopniu podium. W latach 90-tych XX-wieku kapelmistrzem starego składu dwudziesto-dwuosobowej orkiestry był Lucjan Mielczarek. Przez cały ten okres orkiestra miała problem z instrumentami oraz brakiem zainteresowania ze strony młodzieży i dorosłych, co spowodowało w roku 1990 ponowne zawieszenie działalności orkiestry.

 

Pięć lat później, w maju, z inicjatywy Jana Woźniaka, Jana Pełki i Stanisława Milera rozpoczął się nabór do nowej orkiestry. Ze starego składu pozostali: Edmund Orłowski, Jan Pełka, Edward Wolski i Jerzy Wolski. Kapelmistrzem orkiestry został Kazimierz Kisiel z Częstochowy, a rolę gospodarza pełnił Jan Pełka. Próby orkiestry odbywały się dwa razy w tygodniu. Pierwsze instrumenty wydano 3 sierpnia 1995 roku. W tym samym roku podczas Świąt Bożego Narodzenia dała swój pierwszy koncert. Od 1996 roku uświetniała takie uroczystości kościelne jak: Rezurekcja, Święto Konstytucji, Boże Ciało, Pielgrzymkę i Pasterkę. Od roku 1997 również święto Wszystkich Świętych. Od 1999 do 2004 brała czynny udział w Przeglądach i Festiwalach Orkiestr na szczeblu powiatowym jak i wojewódzkim. Po tym okresie jej działalności ograniczyła się do uświetniania imprez lokalnych. W grudniu 2009 roku z orkiestry odszedł kapelmistrz Kazimierz Kisiel.

 

Marzec 2010 roku przyniósł nowy okres jej działalności. Wraz z pojawieniem się nowego dyrygenta Tomasza Kozubowicza wiele się zmieniło. Wprowadził on nowe reformy i porządki, zmienił repertuar i zastosował nowe metody nauczania, które skrupulatnie realizuje.
Obecnie Gminna Orkiestra z Gorzkowic jest nierozłącznym elementem życia społeczno-kulturalnego gminy. Jej działalność towarzyszy mieszkańcom przy każdej okazji. Swoją obecnością i grą uświetnia uroczystości kościelne, państwowe, często uczestniczy w konkursach, ślubach, pogrzebach.

Powyższy tekst został zamieszczony na pierwszych stronach Kroniki Gminnej Orkiestry Dętej Gorzkowice a opracowany przez Dominikę Katulską.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

3


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)16.11.2021 22:50

Kolejnych 100 lat !

20


Autor ~Autor (Gość)16.11.2021 20:39

Śp. Pan Kazimierz. Świetna postać w orkiestrze.

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat