Sejm uchwalił nowelę regulującą m.in. status prawny hulajnóg elektrycznych

PAPKraj Piątek, 26 lutego 202110 1892
Sejm na czwartkowym posiedzeniu poparł nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która reguluje m.in. status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Regulacja zakłada m.in. wprowadzenie dolnej granicy wieku dla osób korzystających z e-hulajnóg.
fot. PAP

Za przyjęciem nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw było 414 posłów, przeciw zagłosowało 15, zaś 25 wstrzymało się od głosu.

 

Wcześniej Sejm odrzucił szereg poprawek zgłoszonych przez kluby KO, Konfederację, Lewicę i koło poselskie Polska 2050 oraz wniosek mniejszości złożony przez posłankę Lewicy Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk.

 

Poprawka Konfederacji zakładała np. obowiązek poruszania się e-hulajnogą po jezdni, gdzie dozwolona prędkość jest nie większa niż 50 km/h, w przypadku, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

 

Konfederacja chciała również, by korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych było dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Kolejna z poprawek klubu zakładała, że kierujący e-hulajnogą lub urządzeniem transportu osobistego korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych jest obowiązany jechać z prędkością dostosowaną do warunków jazdy.

 

Zmiany zapisu dotyczącego minimalnej granicy wieku chciała Lewica. Poprawka zgłoszona przez klub zakładała, że e-hulajnogą będą mogły jeździć dzieci w wieku od 12 lat. Wyjątkiem miałyby być strefy zamieszkania, gdzie dopuszczona byłaby jazda e-hulajnogą przez dziecko w wieku poniżej 12 lat, ale wyłącznie pod opieką rodziców.

 

Zgodnie z przyjętą nowelizacją kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać głównie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Osoby, które nie ukończyły 18 lat, będą musiały mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

 

Według nowych przepisów kierujący hulajnogą elektryczną będzie musiał korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. W przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, jednak i tam nie będzie mógł przekroczyć 20 km/h.

 

Hulajnogą elektryczną będzie można wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

 

Trzeba będzie jednak jechać tam z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu pieszemu.

 

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie będzie wymagany. Natomiast dzieci w wieku do 10 lat będą mogły jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

 

Podobne przepisy przewidziano dla kierujących urządzeniami transportu osobistego. Użytkownicy tych pojazdów będą mogli się poruszać wyłącznie po drogach dla rowerów i chodnikach.

 

Z kolei w przypadku urządzeń wspomagających ruch, jak np. rolki, wrotki, deskorolka nie będą potrzebne żadne uprawnienia. Nie będzie też ograniczeń wiekowych.

 

Nowela przewiduje również kary za poruszanie się hulajnogą elektryczną, UTO lub urządzeniem wspomagającym ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych – z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu.

 

Najwyższy mandat - w wysokości od 300 do 500 zł - będzie można dostać za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

 

autor: Marcin Chomiuk


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wpuszczenie ~wpuszczenie (Gość)26.02.2021 14:27

ich na ulicę to proszenie się o wypadki śmiertelne... jak hulajnoga potrąci pieszego na chodniku to przeważnie skończy się na stłuczeniach lub złamaniach, a jak auto potrąci hulajnogę na ulicy to raczej skończy się śmiercią - dokładnie tak jak w przypadku rowerzystów.

11


fgdfg ~fgdfg (Gość)26.02.2021 09:37

Ciekawie, że lewica, która mówi o wolności i równości, najbardziej ze wszystkich chce ich ograniczenia poprzez przepisy i regulacje, a ci "faszyści" z konfederacji wprost przeciwnie

40


gość_kurhany ~gość_kurhany (Gość)26.02.2021 15:25

Tymi hulajnogami będziemy bronić się przed amerykancami

22


Kazik ~Kazik (Gość)26.02.2021 09:50

Jak zwykle sejm zajmuje sie bzdurami a nie bezrobociem które lawinowo rośnie

23


gość_aleksandra ~gość_aleksandra (Gość)26.02.2021 10:27

Nareszcie mój brajan pojedzie jezdnia jak człowiek

02


gość_wąż ~gość_wąż (Gość)26.02.2021 10:24

Kiedyś nowele pisał Prus i Sienkiewicz

10


gość_wqwiony ~gość_wqwiony (Gość)26.02.2021 09:39

Jak dla 18+ nie wymagany to samo z motorowerami. Powinni to zmienić chcesz jeździć na rowerze czy hulajnoce to miej kartę rowerową lub prawo jazdy to samo tyczy się motorowerów i innych pojazdów silnikowych. Chcesz być uczestnikiem ruchu znaj przepisy i miej kwita. Ile takich mistrzów na skuterach śmiga na dowodzie a znaków nie zna.

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat