Bezpłatna rehabilitacja postcovidowa dla mieszkańców łódzkiego

Kraj Wtorek, 06 lipca 202132205
Z początkiem lipca ruszył Regionalny Program Rehabilitacji dla mieszkańców łódzkiego po przebytej chorobie COVID-19. Będzie mogło z niej skorzystać blisko 3 tys. osób. Projekt nosi nazwę „Łódzkie Centrum Postcovidowe”.
fot. S. Sołtyszewski

W dniu 1 lipca ruszył Regionalny Program Rehabilitacji dla mieszkańców województwa łódzkiego po przebytej chorobie COVID-19. Projekt nosi nazwę „Łódzkie Centrum Postcovidowe”.

 

Program realizuje Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, a jego partnerami są Pabian-Med oraz szpitale wojewódzkie w Zgierzu i Bełchatowie. Zapisy do programu rozpoczęły się dziś, zaś sama rehabilitacja rozpocznie się 1 sierpnia tego roku.

 

Dlaczego program jest tak ważny? Ponieważ konsekwencją przebycia koronawirusa bywają dolegliwości oddechowe, ciągłe zmęczenie, a nawet depresja. Pacjent pozostawiony bez fachowej pomocy może przypłacić to poważnymi kłopotami zdrowotnymi.

 

– Dzięki programowi z pomocy skorzysta blisko 3000 mieszkańców województwa. Lekarze zadbają o m.in. o poprawę kondycji chorego, zmniejszą poziom duszności i  przewlekłego zmęczenia, a także będą walczyć z lękami i zaburzeniami nastroju, na które bardzo często narzekają pacjenci, którzy przeszli koronawirus – mówi Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego

 

Podczas rehabilitacji lekarz prowadzący zbierze wywiad i jedocześnie zapoznana się z dokumentacją medyczną pacjenta.

– Niezbędne będzie także wykonanie badań RTG klatki piersiowej, spirometrii spoczynkowej, EKG, morfologii krwi obwodowej, oznaczenie parametrów układu krzepnięcia. Po diagnostyce pacjent zostanie skierowany na konsultacje specjalistyczne, które będą dostosowane do jego indywidulanych potrzeb – dodaje pani  dr Monika Parys, lekarka z oddziału rehabilitacji szpitala w Zgierzu.

 

Na rehabilitację zostaną skierowani pacjenci pełnoletni, a sama kwalifikacja nastąpi nie później niż 12 miesięcy od zakończenia izolacji. Choć leczenie będzie dostosowane do indywidulanych potrzeb pacjentów, to podstawowym trybem będzie leczenie ambulatoryjne. Po jego zakończeniu przewidziano także konsultacje ze specjalistami, którzy określą dalsze sposoby postępowania, w ramach projektu lub w ramach usług dostępnych powszechnie poza nim.

 

- Projekt będzie realizowany na podstawie Regionalnego Programu Rehabilitacji dla mieszkańców województwa łódzkiego po przebytej chorobie COVID-19 „ŁÓDZKIE CENTRUM POSTCOVIDOWE”, opracowanego przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego przy współpracy z wieloma ekspertami i pozytywnie zaopiniowanego przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Koszt uruchomienia projektu to ponad 16 mln zł. Środki pochodzą z UE - mówi Maciej Kania, wicedyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Lekarze i personel medyczny będą pomagać zgłaszającym się mieszkańcom jak najszybciej, natomiast ostateczna data zakończenia programu to 2023 r.

 

Mieszkańcy województwa mogą zapisać się do programu dzwoniąc do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Łodzi (tel. 42 27-21-914) lub bezpośrednio w rejestracji przy ul. Aleksandrowskiej 61/63.

 

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi


Zainteresował temat?

0

5


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Monsignore ~Monsignore (Gość)07.07.2021 18:10

Do Gościa: gdy pisałem komentarz,numeru telefonu jeszcze nie było. Po moim komentarzu numer telefonu został wstawiony w treść tej informacji.Tym samym złośliwy komentarz pod moim adresem jest nie na miejscu.

10


Monsignore ~Monsignore (Gość)06.07.2021 09:28

Bardzo fajnie,tylko co z tym wspólnego ma Piotrków Trybunalski? Jest mowa o Łodzi,Zgierzu i Bełchatowie.Poza tym szkoda,że w tej informacji nie ma nr telefonu do tego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.Wygląda na to,że komuś nie zależy na tym,aby chorzy bez trudności nawiązali z tym ośrodkiem kontakt telefoniczny,lecz pofatygowali się osobiście do Łodzi na ulicę Aleksandrowską.Nic dodać,nic ująć.Samo życie.

50


aaaaaaaaaa ~aaaaaaaaaa (Gość)06.07.2021 17:45

JA korzystam z rehabilitacji COVIDOWEJ w PIOTRKOWIE TYBUNALSKIM w Roce-rehabilitacja ambulatoryjna .wystarczy skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do poradni i chęć zadzwonienia i dowiedzenie się jakie badania sa potrzebne .

10


pitupitu ~pitupitu (Gość)06.07.2021 09:58

A może zaczniecie leczyć w przychodniach rodz.????

31


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat