Advertisement

175 lat Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej w Piotrkowie

Muzeum Piotrków Środa, 09 czerwca 202121113
Historia kolejnictwa w Piotrkowie jest niemal tak stara jak historia pocztowych znaczków. Pierwsze znaczki pocztowe wyemitowane zostały w 1840 r. w Anglii. Wkrótce, bo już w 1860 r. pojawiły się również na ziemiach polskich. W międzyczasie podjęto budowę Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Poruszające się tzw. „wiedenką” pociągi zawitały do Piotrkowa już w 1846 r. Właśnie kolej jest przedmiotem wystawy, którą będzie można podziwiać w piotrkowskim Muzeum w wakacje.

Ładuję galerię...

175. lecie Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej w Piotrkowie zbiegło się z ustanowieniem przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej roku 2021 Europejskim Rokiem Kolei. Związane było to z 20. rocznicą pierwszego pakietu kolejowego, a także 175. rocznicą budowy pierwszego w historii połączenia kolejowego między dwiema stolicami europejskimi, które połączyło Paryż i Brukselę. Ponadto w 2021 r. przypada 40-lecie francuskich pociągów dużych prędkości TGV (Train à Grande Vitesse) oraz 30-lecie istnienia szybkiej kolei ICE (Inter City Express) w Niemczech.

 

Ustanowienie Europejskiego Roku Kolei w założeniu ma przyczynić się do promocji transportu kolejowego jako bezpiecznego, ekologicznego środka transportu łączącego ludzi i regiony. W 2021 r. Poczta Polska wprowadziła do obiegu okolicznościową serię „Nowoczesny tabor kolejowy” składającą się z 5 znaczków pocztowych.


Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim chcąc zaakcentować rolę Piotrkowa jako miasta związanego z rozwojem kolejnictwa, przygotowało wystawę filatelistyczną, która prezentowana będzie w miesiącach wakacyjnych, nieodzownie kojarzących się z kolejowymi podróżami. Prezentowane na ekspozycji wybrane walory filatelistyczne pochodzą ze zbiorów Grzegorza Bartosika, w którego kolekcji znajduje się kilkaset znaczków o tematyce kolejowej emitowanych nie tylko w Polsce. Pośród licznych znaczków na uwagę zasługują m.in. zbiory filatelistyczne z Belgii, Czechosłowacji, Francji, Gujany, Kambodży, Korei, Kuby, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Nikaragui, Rumunii, Węgier, czy Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.


Tłem ekspozycji są natomiast prace laureatów konkursu fotograficznego „Kolejowych Wspomnień Czar ”, który zorganizowany został w 2018 r. z okazji 100-lecia Kolejowej Orkiestry Dętej w Piotrkowie Trybunalskim.

 


Zainteresował temat?

3

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Monsignore ~Monsignore (Gość)09.06.2021 12:32

Gdyby nie ważność tej kolei warszawsko - wiedeńskiej w skali kraju,to piotrkowscy decydenci rozebraliby ją w trymiga,tak jak to zrobili z kolejką Piotrków - Sulejów.Piotrków nie ma szczęścia do ludzi w jego władzach,którzy mieliby na uwadze szacunek wobec wartości Sulejowska ciuchcia byłaby do dziś dnia i przez następne dziesiątki lat atrakcją dla turystów i jej wiernych przyjaciół.Jednakże jakiemuś belzebubowi ona przeszkadzała i pozbawił ją żywota, zastępując ją autobusami MZK linii"14" na trasie FMG Piotrków - Podklasztorze.

50


Haha ~Haha (Gość)10.06.2021 16:58

W mojej ocenie ta wystawa jest na poziomie wystaw jakie organizuje się w szkołach na rocznicę w rogu korytarza wyciągając parę gablot... Od muzeum i kustoszy wymagalbym trochę więcej :--(

61


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat