- Jest to pierwsze, mocno nieśmiałe, Forum Konstruktorów i Inscenizatorów Wydarzeń Historycznych. Aktualnie prezentujemy wystawę „Imaginarium”, są to fotografie Pawła Kurzawskiego, na których pokazana jest rekonstrukcja grup inscenizacyjnych, które w tym wypadku odgrywają powstańców warszawskich. Postanowiliśmy spotkać się z uczestnikami zarówno tych grup, które występują na zdjęciach, jak i innych, aby omówić kilka ważnych rzeczy dla tego ruchu. Nie da się ukryć, że od kilkunastu lat zmienia się sposób pokazywania historii, historii na żywo. Właśnie uczestnicy, członkowie grup rekonstrukcji historycznych, grup inscenizacyjnych tę historię przekazują. Oczywiście nie brakuje w tym wszystkim problemów, ponieważ jest to ruch stosunkowo młody. Uznaliśmy, że warto byłoby się spotkać, porozmawiać przede wszystkim o aktualnych problemach, ale także o przyszłości tego ruchu – mówił dyrektor Muzeum w Piotrkowie Krzysztof Wiączek.
Niedzielne Forum to przede wszystkim dyskusje i plany na przyszłość, jednak już wkrótce będziemy mogli sprawdzić, co rekonstruktorzy historii potrafią w praktyce. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Tradycji Historycznych Polskich i Europejskich (z siedzibą w Zduńskiej Woli) piotrkowskie Muzeum złożyło (jako partner) do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o sfinansowanie widowiska plenerowego poświęconego postaci Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Z kolei tradycyjnie we wrześniu w dzień święta pułkowego jednym z elementów będzie właśnie inscenizacja historyczna.
- Jest dziś z nami grupa ludzi z różnych miast województwa łódzkiego, przede wszystkim z bardzo silnego ośrodka, jakim jest Paradyż. Przyjechał chorąży Marek Polinceusz. Jest grupa ze Stowarzyszenia ze Zduńskiej Woli. Jest grupa „Tobie Ojczyzno” z Łodzi i Warszawy - dodaje dyrektor.