...dwupolowym herbem Księstwa, pieczęcią z godłem Rosji oraz herbem z orłem białym w czerwonym polu. Ten ostatni jest herbem miasta od 1979 roku.
W czasach I Rzeczpospolitej
Pierwszym herbem w dziejach miasta był herb dynastyczny Piastów, którego główny element stanowił orzeł książęcy bez korony z szeroko rozpostartymi skrzydłami. Herbem tym Piotrków posługiwał się od początku XIV wieku do 1578. Oczywiście herb ten był związany ściśle z lokacją miasta przez Władysława Łokietka. W archiwum toruńskim znajduje się najstarsza pieczęć z tym herbem Piotrkowa na dokumencie sporządzonym przed 1306 rokiem.
Kolejnym herbem jakim posługiwało się nasze miasto był herb z orłem w koronie i tarczą na piersi przedstawiającą mur miejski z bramą i trzema wieżami. Reprezentował on Piotrków od 1578 roku do schyłku XVII wieku. Co ciekawe według historyków herb ów był wyrazem dumy jego mieszkańców, bowiem podkreślał rangę miasta, gdyż powstał w roku, w którym powołano w Piotrkowie Trybunał Koronny. Trzecim herbem w historii Piotrkowa był herb z ukoronowanym orłem dźwigającym na piersi herb królów elekcyjnych. Miasto i jego władze posługiwały się nim od końca XVII wieku do 1792 roku.
W okresie zaborów
W czasach zaborów, w okresie tzw. zaboru pruskiego w latach 1792-1806, herb miasta stanowił wizerunek muru ceglanego z trzema wieżami i otwartą bramą. Nad środkową wieżą widniał orzeł w koronie z berłem i jabłkiem królewskim w szponach. W otwartej bramie znajdowała się duża litera „P”. Herbem tym posługiwano się w mieście także w latach 1915-1938. Po drugim rozbiorze w 1793 roku orła polskiego zastąpiono orłem pruskim z mieczem i berłem. Co ciekawe ten motyw architektoniczny z dołączonym doń napisem „Stadt Petrikau, miasto Piotrków” był stosowany na pieczęci miejskiej w 1941 roku przez hitlerowskiego okupanta.
Z kolei herb dwupolowy Księstwa Warszawskiego był herbem Piotrkowa w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego. Na lewej połowie tarczy widniał orzeł stanisławowski, na części prawej zaś herb księcia saskiego Fryderyka Augusta, sprawującego władzę z woli Napoleona oraz herb „Kongrsówki”, którym był czarny orzeł carów rosyjskich z białym orłem na piersi.
Po Powstaniu Styczniowym w Piotrkowie, w okresie guberni piotrkowskiej, w latach 1864-1914 jako znak miasta stosowano pieczęć z godłem Rosji, ale bez orła polskiego na jego piersi.
Po odzyskaniu niepodległości
Od 1939 roku, a dokładnie od 8 maja 1939 roku herbem Piotrkowa jest wizerunek orła białego na czerwonym polu ustanowiony decyzją ówczesnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jak czytamy w stosownym dokumencie opublikowanym z tej okazji w Monitorze Polskim z 1939 roku, nr 112, poz.263 jego centralnym i najważniejszym elementem jest biały orzeł bez korony, zwrócony w prawo, z dziobem, językiem i szponami złotymi. Po II wojnie światowej w 1979 roku, ówczesna Wojewódzka i Miejska Rada Miasta specjalną uchwała przywróciła ważność tego herbu. Od tamtej pory symbolizuje on Piotrków nieprzerwanie do chwili obecnej.
Agawa