Głównymi postulatami strajkujących było wprowadzenie do szkół języka polskiego jako wykładowego, powszechny i bezpłatny dostęp do edukacji, zniesienie policyjnego nadzoru nad młodzieżą szkolną, wprowadzenie kontroli rodziców nad doborem kadry nauczycielskiej, zniesienie ograniczeń wyznaniowych, narodowościowych i stanowych w przyjmowaniu uczniów, wprowadzenie prawa kobiet do wyższego wykształcenia.
- Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, że młodzież pamięta o takich wydarzeniach – powiedział naszej reporterce prof. Jacek Bonarek, rektor Akademii Piotrkowskiej.
- Zawsze jestem dumna z mojej młodzieży. Jak zwykle pokazała wysoką klasę przygotowując tę uroczystość. Młodzież, ale i nasi wspaniali nauczyciele - podkreśliła Beata Kiereś, dyrektor II LO w Piotrkowie.
- Był to największy strajk w Guberni Piotrkowskiej, nie w Łodzi, nie w Skierniewicach, ale w Piotrkowie. Czasami te wydarzenia, które naprawdę były istotne gdzieś przemykają – dodał Henryk Michalski, dyr. I LO w Piotrkowie.
Władze rosyjskie wyraziły ostatecznie zgodę na nauczanie w szkołach państwowych w języku polskim jedynie języka polskiego i religii. 14 października 1905 r. wydany został ukaz carski, który zezwalał osobom prywatnym i stowarzyszeniom oświatowym na zakładanie średnich szkół z polskim językiem nauczania.