Góry Borowskie 2024. Uroczystości upamiętniające żołnierzy Września 1939

Region Poniedziałek, 02 września 202416
We wrześniu 1939 roku z determinacją stanęli, by stawić opór przeważającej sile wroga. 663 z nich oddało życie w walkach na Górach Borowskich. W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej przedstawiciele samorządu gminy Wola Krzysztoporska z wójtem Romanem Drozdkiem i przewodniczącą Rady Gminy Kamilą Kaczorowską, wspólnie z tłumnie przybyłymi mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi, złożyli hołd tym, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Wśród gości znalazł się m.in. były premier Mateusz Morawiecki.

Ładuję galerię...

- Mija właśnie 85 lat od wybuchu II wojny światowej, której pierwszą ofiarą niemieckiej agresji padła Polska. (…) Dzisiaj z podniesionym czołem patrzymy na armię, która wtedy, odzyskanej zaledwie 20 lat wcześniej niepodległości, biła się z najwyższym poświęceniem. Mianem redut oporu zapisały się w naszej historii bitwy w różnych miejscach całego kraju, także w tym miejscu - zacięta obrona Gór Borowskich żołnierzy II Pułku Piechoty Legionów, którzy w ramach Grupy Operacyjnej „Piotrków” należącej do Armii Łódź 5 września 1939 r. stawili tutaj twardy opór niemieckim agresorom i z narażeniem życia i zdrowia powstrzymali marsz czołgów i wozów bojowych IV Dywizji Pancernej w kierunku Piotrkowa i ziemi łódzkiej. Mężni żołnierze, dowodzeni przez weterana I wojny światowej, powstańca śląskiego, a także bohatera „Cudu nad Wisłą”, generała Ludwika Czyżewskiego, odpierali ataki. Niepokonani w boju, wycofali się na rozkaz. 663 żołnierzy spoczęło na ziemi bełchatowskiej. (…) Dzisiejsza uroczystość, to nie tylko akt szacunku dla Obrońców Gór Borowskich, ale również wydarzenie kształtujące obywatelską wspólnotę, wydarzenie, które jest dla nas lekcją historii dająca nam wzór wartości i postaw, którymi powinniśmy się ciągle kierować. (…) Ofiara życia żołnierzy Września’39 za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny to dla nas wyzwanie i święty obowiązek, by tę wolność pielęgnować, przekuwać na wspólny, codzienny byt, bronić, utrzymać i ofiarować przyszłym pokoleniom - mówił wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek, dziękując jednocześnie przybyłym na uroczystość mieszkańcom, ale i gościom, wśród których znaleźli się m.in.: były premier Mateusz Morawiecki, parlamentarzyści, samorządowcy z Bełchatowa, Piotrkowa i okolicznych gmin, rodziny uczestników walk wrześniowych, a także delegacja z zaprzyjaźnionego Sandomierza połączonego z gminą Wola Krzysztoporska wojenną przeszłością.

Głos zabrał także były premier.

- 85 lat temu Niemcy podłożyli ogień pod polskie domy. Ale podłożyli także ogień pod polskie marzenia o przyszłości, pod polską wolność, polskie fabryki, szpitale, uniwersytety, pod polską przyszłość. Ilu nienarodzonych naukowców, wynalazców, przedsiębiorców budowałoby siły państwa polskiego, gdyby nie mordy niemieckie II wojny światowej? Zastanówmy się, ile matek karmiłoby swoje dzieci, gdyby nie pożoga śmierci, która zapanował w tamtych dniach na polskiej ziemi. Polska wyglądałaby zupełnie inaczej – mówił Mateusz Morawiecki o zaprzepaszczonych w czasie wojny szansach rozwojowych kraju.

Za poległych bohaterów odprawiona została msza święta. Odczytano także apel poległych zakończony salwą honorową, a przedstawiciele różnych środowisk złożyli wiązanki kwiatów (oprawę wojskową zapewniła Kompania Honorowa z 7 Dywizjonu Lotniczego w Nowym Glinniku na czele z porucznikiem pilotem Aleksandrem Kalarusem z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim).


Wzorem lat ubiegłych wręczone zostały także statuetki - „Rogatywki ppor. Apoloniusza Zawilskiego”. W tym roku kapituła doceniła 3 osoby. A statuetki otrzymali: Monika Braun (założycielka grupy „Majków Duży i okolice” – za kultywowanie pamięci o tradycji lokalnej oraz wykorzystanie social mediów dla propagowania historii naszej Małej Ojczyzny) oraz za kultywowanie historii i tradycji oręża polskiego oraz propagowanie wartości patriotycznych - Marcin Pawlikowski (dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej, współorganizator uroczystości na Górach Borowskich) i Jakub Rutkowski (prezes stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich).

 
Na koniec wójt gminy Roman Drozdek wręczył podziękowania tym, którzy co roku uświetniają swoją obecnością obchody rocznicy bitwy na Górach Borowskich, a trafiły one m.in.: do rąk gości z Sandomierza, przedstawicieli wojska i duchowieństwa.

 
Uroczystości wrześniowe zorganizowali wspólnie wójt gminy Roman Drozdek z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Woli Krzysztoporskiej. W obchody włączyły się także: KGW Borowa, które przygotowało dla przybyłych słodki poczęstunek i KGW Bogdanów, które częstowało przybyłych pyszną grochówką.

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

2


Komentarze (16)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Efg ~Efg (Gość)2 godziny temu, 18:46

Lepiej napisz czy Ci Grochówka smakowala

00


Eee ~Eee (Gość)2 godziny temu, 18:24

Mieczyslaw gotował Grochówkę i przy niej chyba zasnol Smaczna była .pochwalcie

00


Wujek Wojtek ~Wujek Wojtek (Gość)13 godzin temu, 07:28

Brawo, chociaż tutaj nie boją się wymienić niemieckiego kraju agresora z pełnej nazwy. Nie to co gamonie w Piotrkowie.

138


pokój dla Polaków ~pokój dla Polaków (Gość)12 godzin temu, 08:05

W 1939 elity sanacyjnej Polski zwiały z majątkami na zachód pozostawiając polskie społeczeństwo i żołnierzy w chaosie bez skoordynowanego dowództwa, zabraniając jednocześnie walczyć z Sowietami. Doszła do tego za późno zrobiona mobilizacja i setki tysięcy błąkających się żołnierzy na wschodnich terenach Polski. Dziś ich następcy udają patriotów jednocześnie przez 35 lat dewastowali kraj niszcząc przemysł, rozsprzedając majątek Polaków, zadłużają nas na biliony złotych, doprowadzili do wypędzenia kilku milionów młodych Polaków za chlebem, a ostatnio już nawet wzięli się za przekazanie obcym zagranicznym podmiotom bogactw naturalnych takich jak wody, złoża miedzi (za PIS) czy wyżynaniu na masową skalę i wywożeniu lasów sadzonych niegdyś w czynach społecznych przez pracowników zakładów i młodzież szkolną. Szczują nas dziś do kolejnej wojny prowokując kolejną narodową tragedię, a sami znowu uciekną do swoich posiadłości w USA czy w innych bezpiecznych krajach. Bądźmy mądrzy po szkodzie i brońmy nasze rodziny przed nimi i naszą indoktrynowaną obecnie młodzież. Nigdy więcej wojny i wszystkich tych tragedii, które jako Polacy przeszliśmy, które doświadczyła prawie każda polska rodzina, a czego skutki odczuwamy do dzisiaj !

112


intek ~intek (Gość)12 godzin temu, 08:24

ładne obrazki i to wszystko...natomiast w waszych sercach brak prawdziwego patriotyzmu...czcicie tylko wargami.....mocni w gębie, zwarci przy korycie, pierwsi do ewakuacji

101


bzt ~bzt (Gość)13 godzin temu, 06:57

nadal nie zmieniłem opinii, powtórzę mój komentarz z innego artykułu: "jedno wielkie zakłamanie w Woli... tutaj udają patriotów a bokiem sprzedają ziemię zagranicznym koncernom pod magazyny, logistykę, fotowoltaikę...."

115


przykro ~przykro (Gość)11 godzin temu, 09:32

Nie o taką Polskę walczyli, nie za taką Polskę ginęli.

61


fdsfds ~fdsfds (Gość)10 godzin temu, 10:09

270 zdjęć w galerii. Może ktoś to obejrzy. Nie mam czasu na "klikanie". Ale film obejrzę.

11


Szkolnik ~Szkolnik (Gość)11 godzin temu, 09:01

A straż ogniowa imienia Mieczysława z Bogdanowa to była ?

01


goœć_janka ~goœć_janka (Gość)12 godzin temu, 08:14

Znowu polityka, wieńce i poPiS.

85


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat