Sulejowskie dożynki we Włodzimierzowie [ZDJĘCIA]

Region Niedziela, 10 września 202348
W niedzielę podczas Dożynek i Święta gminy Sulejów mieszkańcy wspólnie podziękowali za tegoroczne plony. Po raz pierwszy dożynki zorganizował Włodzimierzów.

Ładuję galerię...

Świętowanie rozpoczęto o godz. 11:30 od Mszy Świętej w kościele NMP Królowej Polski  we Włodzimierzowie. Następnie korowód dożynkowy przemaszerował z kościoła do Stanicy harcereskiej, gdzie odbyły się główne obchody sulejowskich dożynek. Po raz pierwszy Włodzimierzów miał przyjemność gościć taką imprezę

Bardzo mi miło, że promujemy naszą miejscowość Włodzimierzów, bo jest to jedna z najładniejszych wsi w gminie Sulejów. Dlatego dzięki dożynkom możemy zaprezentować się całej gminie. Miło gościć także mieszkańców z całego powiatu piotrkowskiego oraz miasta Piotrków. Kiedy zostałem sołtysem, to marzyłem o tym, aby były tu dożynki, aby jakoś rozpromować tę naszą miejscowość i to marzenie udało się spełnić - mówi Paweł Kulbat, starosta sulejowskich dożynek oraz sołtys Włodzimierzowa.

Starostą tegorocznych dożynek został wspomniany Paweł Kulbat, a starościną Małgorzata Zawisza. Oboje pochodzą z Włodzimierzowa. Gospodarze niedzielnej imprezy podczas ceremoniału dożynkowego przekazali bochen chleb na ręce burmistrza Sulejowa Wojciecha Ostrowskiego. Wspólnie pokroili go i rozdali przybyłym gościom oraz mieszkańcom.

Czas na Włodzimierzów.  Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni, że dożynki odbywają się po raz pierwszy we Włodzimierzowie. Jest to nasza największa, zaraz po Sulejowie, miejscowość w gminie - mówi Wojciech Ostrowski, burmistrz Sulejowa. - Zawsze na dożynkach, bez względu na to, czy rok jest dobry, czy jest zły,  staramy się dobrze bawić. Dziękujemy także rolnikom za ich ciężką pracę. Kiedy miałem 7 lat, babcia mówiła mi jedno: nigdy, ale to nigdy nie wyrzucaj chleba do śmietnika, bo to jest wielki, wielki grzech. Dzisiaj się okazuje, że chleb już się znajduje w śmietnikach, to źle nam wróży. Chleb to symbol życia - dodaje burmistrz.

Wśród przybyłych gości znaleźli się przedstawiciele gminy Sulejów, Starostwa Powiatowego w Piotrkowie, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz władz państwowych.

 

Kluczową rolę podczas dożynek odegrały przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich. W Stanicy harcerskiej swoje stanowiska wystawiło aż 18 KGW z całej gminy Sulejów. Oferowały one przeróżne smakołyki oraz napoje, czym nie niewątpliwie kusiły wszystkich świętujących w to niedzielne popołudnie.

 W latach 60. ubiegłego wieku KGW Uszczyn-Poniatów upadło. Nasze KGW reaktywowałyśmy 10 lutego tego roku. Udało się to uczynić, dzięki naszemu radnemu, założycielowi Rafałowi Kulbatowi, który bardzo naciskał, aby w tych miejscowościach (Uszczyn, Poniatów) ono powstało. Obecnie liczymy około 75 osób. Najmłodsze członkinie mają 30 lat, a najstarsza liczy 92 lata - mówi Elżbieta Góra z KGW Uszczyn-Poniatów. - Na dzisiejsze dożynki przygotowałyśmy grochówkę, barszczyk czerwony z pieczonymi pierożkami, pasztet z dziczyzny, słone przekąski ze szpinakiem, rogaliki z maliną oraz pyszne swoje soki oraz "power" lemoniady - dodaje Elżbieta Góra.

Podczas oficjalnych obchodów oraz po ich zakończeniu zgromadzonym towarzyszył zespół "Piliczanie". W ramach dożynek odbyły się  także konkursy na "Najładniejszy Wieniec Dożynkowy", "Najsmaczniejszą Potrawę Regionalną oraz "Zmagania Sołectw". Gwiazdą wieczoru jest zespół Papa D.


Zainteresował temat?

6

4


Zobacz również

Komentarze (48)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

piotrT ~piotrT (Gość)14.09.2023 11:44

Pytanie się nasuwa - czy było co świętować? Niech każdy mieszkaniec odpowie sobie sam. Dla mnie to prezentacja przed wyborami i tyle.

00


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)11.09.2023 22:21

Jako muzyk po szkole byłem miło zaskoczony poziomem zarówno zespołu Metius, a Papa D to już normalnie czołówka i mogą śmiało konkurować z najlepszymi zespołami- wszystko szło na żywo co przy czołowych zespołach jest rzadkością

20


jateż ~jateż (Gość)12.09.2023 13:29

Były gminne dożynki, a na nich piękne dziewczynki, które pod namiotami rozdawały uśmiechy z lewa i prawa, były też tańce, muzyka i zabawa, było smaczne jedzonko i jeszcze smaczniejsze, kolorowe picie, dlatego tak bardzo dożynki lubicie.

11


Siema Heniu ~Siema Heniu (Gość)11.09.2023 19:53

Te wszystkie kgw powstają m.in. z haniebnej kasy od ziobry, z tzw. funduszu sprawiedliwości, który powinien być wydatkowany na inne cele. Poza tym, te wszystkie dożynki i pikniki są niestety elementami kampanii wyborczej pisiorów. Wstyd. Ale zapomniałem, oni nie wiedzą co to jest wstyd.

121


go?ć_mieszkanka ~go?ć_mieszkanka (Gość)11.09.2023 08:14

Włodzimierzo? wreszcie zaistniał. Tyłu gości było.

33


patriota ~patriota (Gość)11.09.2023 08:59

Dobrze, że D.Tusk rozliczy to okradanie Polek i Polaków.

132


pytanko ~pytanko (Gość)11.09.2023 08:52

Ten chleb to z polskiego zboża czy może z tego technicznego ukraińskiego ? Sprawdzał to ktoś ?

80


robercik ~robercik (Gość)10.09.2023 19:33

Lorek kłamał na temat KPO jak każdy z pis, taki mają odgórny przekaz i cytują go jak roboty.

184


księgowy ~księgowy (Gość)11.09.2023 07:30

Czy Sulejów jest już w ruinie ? Nie stać nas na organizację festynów promujących gminę jak kiedyś ? Może jesteśmy już tak zadłużeni, że nas nie stać ? Do czego służą stanowiska od promocji w urzędzie ? Za poprzedniego burmistrza minimum 3 duże imprezy czyli Sobótki, Dni Sulejowa i Podklasztorze, które ściągały na urlopy do Sulejowa ludzi z odległych miast. Były tez inne mniejsze. Były koncerty w kościele. Zarabiała gastronomia, sklepy, a także np. mechanicy bo urlopowicze wstawiali na czas wypoczynku auta do naprawy. Ksiądz też chyba zarabiał ? 15 sierpnia festyn na Podklasztorzu wygrywał z innymi imprezami w okolicy w tym dniu. Czy mieszkańcom gminy i dzieciom nie należy się trochę rozrywki w sezonie letnim za podatki i opłaty, które tu zostawiają tym bardziej, że wystawiający się na takich imprezach też wnosili niemałe opłaty za plac czy koncesje za sprzedaż piwa ? Czy ten plac defilad w Sulejowie przyciągnął jakiś zwiedzających turystów ? Może po kładce spacerują np. jakieś tłumy zakochanych i przypinają kłódki ? Może się tam oświadczają, czy zawierają związki małżeńskie ? Widział ktoś te sukcesy ? Pamiętam zwykły pokryty asfaltem Plac Straży na którym odbywały się kiedyś fajne letnie sobotnie potańcówki i spotkania ludzi. Dziś marazm, stagnacja i brudne miasteczko.

80


Pytam ~Pytam (Gość)11.09.2023 18:52

To w Sulejowie, nie ma już co dożynać?

01


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat