Właśnie dlatego zorganizowany został cykl roboczych spotkań, w czasie których przedstawiciele miast i gmin mogą się dowiedzieć, jak wspomniane dofinansowania pozyskać i na co można przeznaczyć pieniądze.
Spotykamy się bezpośrednio z tymi, którzy podejmą pracę razem ze swoimi mieszkańcami. Oni będą mogli podjąć działania w interesie własnym, czyli jednostki samorządu terytorialnego, ale przede wszystkim w interesie mieszkańców i przedsiębiorców - mówi Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. - Sprawiedliwą Transformację będziemy realizowali, by zmienić oblicze naszego regionu. Wiemy, że ziemia bełchatowska jest zagłębiem produkcji energii. Dziś jest to sposób konwencjonalny, ale chcemy, by ten obszar nadal spełniał swoją funkcję, jednak z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, takich jak OZE czy płytka geotermia - dodaje.
Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, o którym mówiono w czasie spotkania, jest stworzony z myślą o regionach węglowych. Wśród nich jest niemała część województwa łódzkiego, również Piotrków Trybunalski oraz gminy: Wola Krzysztoporska, Gorzkowice i Rozprza.
Jesteśmy w strefie oddziaływania kopalni w Bełchatowie, więc mamy możliwość skorzystania ze środków ze Sprawiedliwej Transformacji. Chcemy z tych pieniędzy zrealizować pomysł związany z energią odnawialną i odejściem od węgla, czyli wymianą źródeł energii. Mamy w planach również zorganizowanie szkoleń dla osób z naszej gminy, pracujących w elektrowni, kopalni czy w spółkach, które je obsługują. Chcemy dać im możliwość zdobycia nowych kwalifikacji, aby zmiana dotycząca źródeł energii na odnawialne, ich jak najmniej dotknęła i by mogli odnaleźć się w nowej rzeczywistości - wskazuje Michał Tokarski z Urzędu Miasta w Rozprzy.
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego planuje już kolejne spotkania informacyjne - najbliższe w Bełchatowie i Radomsku.