Wystawa jest zbiorem twórczości artystów plastyków, projektujących szkło i związanych z Piotrkowem oraz hutą szkła „Hortensja” od lat sześćdziesiątych XX wieku.
Szkło artystyczne to coś, co wpisuje się w serce każdego piotrkowianina. Autorami tych dzieł są wybitni projektanci, których na tej wystawie przypominamy. Dziedzictwo szkła wciąż jest w Piotrkowie żywe, jesteśmy z tego dumni. Mamy tutaj dzisiaj wiele wspaniałych prac, które wpisały się do kanonu, a wystawa jest o tyle ciekawa, że mamy zarówno dzieła wypożyczone od prywatnych kolekcjonerów, od samych artystów, ale też z Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, czy Galerii Sztuki BWA w Wałbrzychu. To perełki, z których część była wystawiana bardzo dawno, bo w 1974 roku - mówi Andrzej Hoffman, dyrektor ODA w Piotrkowie Trybunalskim.
Sami artyści podkreślają, że tworzenie w materiale, jakim jest szkło, sprawia dużą satysfakcję. Jednocześnie nie jest to jednak łatwy proces.
Tworzenie w szkle nie jest najłatwiejszą techniką. Mówimy o pracy z gorącym materiałem. To jednak jest nasza pasja. Mnie osobiście początkowo pociągała rzeźba, ale że nie lubię iść na łatwiznę, to postanowiłam wszystkich zaskoczyć. Tak rozpoczęło się moje życie ze szkłem - powiedziała nam Magdalena Pejga, artystka i kurator wystawy.
Historia i atrakcyjność prezentowanych dzieł przyciągnęła na wernisaż także przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Piotrków jest kolebką szkła artystycznego. Tutaj pracowali twórcy, którzy projektowali i tworzyli te niezwykłe dzieła, a jednocześnie kształtowali historię tej dziedziny sztuki. Prace są bardzo barwne i niezwykle bogate w swojej formie. Widać zresztą jak wielu mamy zainteresowanych wystawą. Mam nadzieję, że w kolejnych tygodniach i miesiącach będzie ich jeszcze więcej. A zapewniam, że warto tutaj przyjść - zachęca dyrektor generalny ministerstwa, Jarosław Czuba.
Cała wystawa jest zbiorem około stu prac, wykonanych przez 11 artystów, których sylwetki również możemy poznać. Ekspozycję „ASP – Artyści Szkła Piotrkowskiego” będzie można podziwiać w galerii ODA przy ul. Sieradzkiej do 3 września 2023 roku.