Od wielu lat zasób Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim wzbogacany jest o różne materiały archiwalne, przekazywane w formie darów przez osoby prywatne. Darczyńcy to osoby, które kierując się dbałością o zachowanie od zapomnienia świadectw dziejowych, pieczołowicie gromadzą i przekazują unikalne dokumenty – źródła nie tylko do dziejów rodzin, lecz również i szeroko pojętego regionu piotrkowskiego.
Osoby te można pod względem ich aktywności podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą domowi archiwiści. Przekazują oni do zasobu archiwum państwowego materiały szczególnie bliskie ich sercom, ukazujące historię rodziców, dziadków, dalszych krewnych.
Domowi archiwiści wznoszą się ponad zupełnie zrozumiałą, ludzką chęć zachowania swoich skarbów dla siebie, wierząc, że w archiwum państwowym archiwalia te nie tylko znajdą najlepszą możliwą opiekę, ale i zyskają nowe życie trafiając do tzw. obiegu naukowego - wyjaśniają przedstawiciele piotrkowskiego Archiwum Państwowego.
Drugą grupę stanowią historycy-regionaliści i lokalni działacze społeczni. W tym przypadku zgromadzone przez nich kolekcje mają często typowo naukowy charakter, zaś merytorycznie dotyczą nie tyle dziejów jednej postaci lub rodziny, lecz stanowią mocno ukierunkowaną bazę źródłową dla badaczy dziejów „małych ojczyzn”. Dla historyków-pasjonatów przekazanie gromadzonych latami źródeł do zasobu archiwum państwowego jest naturalną konsekwencją dotychczasowej pracy badawczej. Uporządkowane, starannie opisane materiały, po przekazaniu w formie daru, są oryginalną formą potwierdzenia trudu włożonego w lata badań, kwerend i starań.
Przygotowana przez pracowników Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim wystawa, to wybór materiałów archiwalnych, które w ostatnich latach darczyńcy przekazali do zasobu tutejszego archiwum i jego oddziału w Tomaszowie Mazowieckim.
W Dniu Darczyńcy serdecznie dziękujemy dotychczasowym i zapraszamy do współpracy nowych mecenasów dziedzictwa kulturalnego i historycznego regionu - zachęcają piotrkowscy archiwiści.
A my zachęcamy także do zapoznania się z wybranymi materiałami w załączonej galerii zdjęć oraz z pełną wystawą na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.