Wolborscy urzędnicy szacują, że z ustawionych uli każdego roku pszczoły wyprodukują około 200 litrów miodu, który następnie przekazany zostanie do gminnych szkół.
Jak zapewniają nas pszczelarze, nie ma obaw, że pszczoły mogą być jakimkolwiek zagrożeniem dla uczniów pobliskiej szkoły. Dziś byliśmy w pobliżu pszczelego ogrodu i byliśmy zupełnie ignorowani przez te pożyteczne owady. Realizacja tego projektu z pewnością przyczyni się do poznania pszczół i ich roli w ekosystemie. To od tych owadów zależy w dużej mierze całe środowisko naturalne - powiedział Andrzej Jaros Burmistrz Wolborza, który odwiedził pszczeli ogród.
Wolbórz ma długoletnie tradycje miodosytnictwa, to tutaj działa Inkubator Pszczelarski, w którym pszczelarze przetwarzają miód. Gmina otrzymała 61 tys. zł na zrealizowanie projektu "Pszczoła w mieście - Ogrody przyjazne naturze". Kim jest pszczelarz? Czym jest ul? Co to pszczela rodzina? Jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata? Dlaczego powinniśmy o nie dbać, jak kiedyś, a jak dziś pozyskuje się miód pszczeli? - Na te i inne pytania odpowiedź pozwoli z kolei uzyskać utworzona dzięki pozyskaniu dotacji zielona przestrzeń publiczna wraz z tablicami dydaktycznymi poświęconymi pszczołom
Pomysł realizacji projektu zrodził się z dostrzeżenia faktu, jak niewiele przeciętny człowiek wie o pszczołach, zapylaczach, ich roli w życiu człowieka, jak mocno żyje w świecie mitów o pszczołach - podkreślają przedstawiciele UM w Wolborzu.
Na wiosnę zaplanowane są spotkania edukacyjne z pszczelarzami z Wolborskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy.