W tym roku test gimnazjalny składał się z trzech części - humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i - po raz drugi - z części językowej.
Część humanistyczna
Test części humanistycznej sprawdzał poziom opanowania umiejętności czytania i odbioru tekstów kultury oraz tworzenia własnego tekstu. Podobnie jak w poprzednich latach zdający mieli większe trudności z zadaniami sprawdzającymi umiejętność tworzenia własnego tekstu.
Raport Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, podobnie jak w ubiegłym roku, określa tegoroczny egzamin części humanistycznej arkuszu standardowego jako "umiarkowanie trudny". Przeciętny wynik w okręgu łódzkim to 29,91 - czyli niemal dwa punkty mniej niż w roku ubiegłym (statystyczny uczeń uzyskał w tym roku 60% możliwych do zdobycia punktów).
Dla porównania średni wynik uzyskany przez gimnazja z terenu Piotrkowa to 30,35 punktów (nieco gorzej niż w ubiegłym roku). W powiecie piotrkowskim wynik również jest gorszy od ubiegłorocznego o ponad jeden punkt i wyniósł 29,28 pkt. Na tle pozostałych powiatów i miast umieszczonych w raporcie OKE z Łodzi miasto Piotrków prezentuje się dość dobrze, jednak powiat piotrkowski już tylko przeciętnie. Najwyższy wynik uzyskali kieleccy gimnazjaliści - 32,69 punktów - co jest jednak wynikiem gorszym od ubiegłorocznego o prawie dwa punkty.
Część matematyczno-przyrodnicza
Raport OKE w Łodzi określa test matematyczno-przyrodniczy jako "trudny". Średni wynik wyniósł 23,61 pkt, co stanowi 47% wszystkich możliwych do uzyskania punktów. Test badał umiejętne stosowanie terminów, pojęć i procedur z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, wyszukiwanie i stosowanie informacji, wskazywanie i opisywanie faktów, związków i zależności oraz stosowanie zintegrowanej wiedzy i umiejętności do rozwiązywania problemów. Najlepiej gimnazjaliści poradzili sobie z wyszukiwaniem i umiejętnością zastosowania informacji, najgorzej zaś z zastosowaniem zintegrowanej wiedzy i umiejętności w rozwiązywaniu problemów.
Wynik piotrkowskich gimnazjów w tej części egzaminu wyniósł 24,36 pkt i był o ponad dwa punkty gorszy niż w ubiegłym roku. Jeżeli chodzi o powiat piotrkowski, to wynik 22,21 pkt jest o ponad trzy punkty niższy niż w 2009 roku. Wśród zestawienia OKE na tle pozostałych miast i powiatów w tej części testu zarówno Piotrków, jak i powiat piotrkowski prezentuje się podobnie jak w części humanistycznej.
Część językowa
Tę część OKE określiła jako "umiarkowanie trudną". Średni wynik wyniósł 29,34 pkt (59% możliwych do uzyskania punktów). Test z angielskiego (do wyboru były również: niemiecki, rosyjski i francuski - przyp. red.) sprawdzał poziom odbioru tekstu słuchanego, czytanego i reagowanie językowe. Najlepiej uczniowie sprostali reakcji językowej, najgorzej zaś poradzili sobie z odbiorem słuchanego tekstu. Piotrków wśród gimnazjów okręgu wypadł dość dobrze, uzyskując 31,44 pkt. Powiat piotrkowski z wynikiem 26,86 pkt spisał się nieco gorzej. Podobnie jak w pozostałych częściach testu, miasto może poszczycić się wynikiem porównywalnym z lepszymi w zestawieniu, powiat piotrkowski niestety nie. Ta różnica nieco zwiększyła się w porównaniu do ubiegłego roku.
Nasze gimnazja
Średnie wyniki uzyskane przez gimnazja z powiatu piotrkowskiego w tegorocznym egzaminie nie mogą napawać optymizmem. - Jednak te zależą od bardzo wielu czynników - uspokaja Danuta Zakrzewska, dyrektor OKE w Łodzi. - Ze średnimi jest tak, że jak jest dużo wyników bardzo dobrych i dużo słabych, to wyjdzie na to samo, jakby wszyscy byli średni. Dlatego trzeba być w takiej ocenie ostrożnym. Dobre wyniki poszczególnych placówek należy po prostu pochwalić, bo zasłużyły na to odpowiednim wynikiem - dodaje.
Najlepiej na terenie powiatu piotrkowskiego wypadł Zespół Szkół w Srocku - uzyskując średni wynik 32,1 pkt. Kolejne miejsce zajęło Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie - 31,8 pkt. W Piotrkowie najlepiej spisało się Gimnazjum nr 4 - 33,5 pkt. Zaraz po nim uplasowało się Gimnazjum nr 3, uzyskując 32,7 pkt.
Najlepszym gimnazjom serdecznie gratulujemy, a tym, którym poszło nieco gorzej, życzymy powodzenia już za rok.