Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mają możliwość przedstawienia swoich propozycji cen w specjalnym trybie. Wody Polskie przeanalizują nowe sugerowane stawki, biorąc pod uwagę czynniki makroekonomiczne, wysoką inflację i rzeczywiste koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. Wnikliwie rozpatrzona będzie kwestia dywidend wypłacanych przez przedsiębiorstwa wod-kan, swoim właścicielom, czyli samorządom.
Warto dodać, że taryfikacja zostanie wznowiona ze względu na liczne wspólne wnioski formalne przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych złożone na ręce ministra Marka Gróbarczyka za pośrednictwem Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” - czytamy w komunikacie Wód Polskich.
Na skrócenie obowiązywania taryf pozwala art. 24j ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, w którym czytamy, że " w uzasadnionych przypadkach, w szczególności jeżeli wynika to z udokumentowanych zmian warunków ekonomicznych oraz wielkości usług i warunków ich świadczenia, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w trakcie obowiązywania dotychczasowej taryfy może złożyć do organu regulacyjnego wniosek o skrócenie okresu obowiązywania tej taryfy wraz z projektem nowej taryfy oraz uzasadnieniem, jednak nie później niż przed rozpoczęciem biegu terminu 120 dni od planowanego dnia wejścia w życie nowej taryfy".
O możliwość podniesienia cen wnioskowały spółki zajmujące się wodociągami w całym kraju. Powodem zmian mają być rosnące koszty m.in energii. Jak zaznaczają na swojej stronie Wody Polskie podwyżki to odpowiedzialność poszczególnych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i samorządów. Oni, jako regulator będą jedynie weryfikować zasadność proponowanych cen.
Michał Rżanek, prezes Piotrkowskich Wodociągów i Kanalizacji jeszcze w lipcu na antenie Strefy FM potwierdził, że piotrkowska spółka była jednym z wnioskodawców wcześniejszych podwyżek.
Ostatnią cenę wody ustalałem przy inflacji ponad 4 procent. Teraz jest już ponad 15 procent. To odbija się na wszystkich aspektach działalności spółki. Dobrym przykładem jest umowa z hurtownią na dostarczanie rur, kształtek itp. Kiedyś te umowy z hurtownią wyłonioną w przetargu podpisywaliśmy na dwa lata, a ostatnio na rok. Teraz przychodzą i mówią, że podpiszą umowę najwyżej na trzy miesiące, bo ceny rosną - tłumaczy prezes Rżanek.
Czy w Piotrkowie wzrośnie cena wody? PWiK już złożył wniosek o korektę taryfy. Spółka czeka na odpowiedź.
Proces ponownej taryfikacji ma ruszyć we wrześniu. Podwyżki weszłyby w życie od nowego roku.