Zasłużony Nauczyciel Lekarzy. Tusnelda Zacierka 1919 - 2022

Sobota, 05 lutego 202212
28 stycznia, w wielu 103 lat zmarła Tusnelda Zacierka - wychowawca wielu pokoleń medyków i wieloletnia ordynator oddziału wewnętrznego piotrkowskiego szpitala, założycielka pierwszej w województwie łódzkim poradni przeciwcukrzycowej a także twórczyni jednej z pionierskich w kraju sal intensywnej terapii. Za pomoc Armii Krajowej skazana na pobyt w obozie koncentracyjnym w Ravensbruck.
Tusnelda Zacierka Tusnelda Zacierka

Tusnelda Zacierka (z domu Orzechowska) przyszła na świat 7 marca 1919 roku. Oryginalne starogermańskie imię zawdzięczała swojej chrzestnej matce.

 

Dwa lata przed wybuchem drugiej wojny światowej rozpoczęła studia lekarskie na uniwersytecie w Poznaniu.
Wojna zmusiła ją do opuszczenia Poznania i powrotu do Piotrkowa. W naszym mieście podjęła pracę w Szpitalu Świętej Trójcy (najpierw jako położna, później instrumentariuszka). W tym samym szpitalu pracował też doktor Stanisław Różycki, który nocami w tajemnicy odwiedzał oddział AK i operował rannych podczas akcji partyzantów. Podczas tych nocnych wypadów często towarzyszyła mu Tusia (tak ją nazywano, bo imię Tusnelada... jakoś się nie przyjęło). 


Po powrocie z jednej z tych „wypraw”, 13 września 1944 roku, za sprawą konfidenta umocowanego przez Niemców w oddziale AK, w szpitalu Świętej Trójcy pojawili się gestapowcy.
Zarówno ona, jak i doktor Różycki zostali aresztowani i ostatecznie trafili do obozów koncentracyjnych jako więźniowie polityczni. Wcześniej zostali poddani okrutnym przesłuchaniom - najpierw w Piotrkowie, a później w innych hitlerowskich więzieniach.
Jako więzień ocalony z zagłady trafiła na leczenie do Szwecji. Szybko jednak postanowiła wrócić do kraju i  dokończyć studia medyczne. Już jesienią zameldowała się w Poznaniu na wydziale medycznym uniwersytetu.


W roku 1947 jako świeżo upieczony lekarz zgłosiła się do pracy w szpitalu Świętej Trójcy przy ulicy Wojska Polskiego w Piotrkowie.
W roku 1960 Tusnelda Zacierka została ordynatorem oddziału wewnętrznego piotrkowskiego szpitala.

Jeżeli chodzi o jej dorobek zawodowy, to nie sposób pominąć założenia przez nią w roku 1961 pierwszej w województwie łódzkim poradni przeciwcukrzycowej, którą przez wiele lat prowadziła, traktując ją jako dodatkowy obowiązek - bez pytania o należne z tego tytułu wynagrodzenie.


Po przejściu do nowo wybudowanego budynku szpitala przy ulicy Rakowskiej doktor Zacierkowa (tak nazywali ją pacjenci) zorganizowała jedną z pierwszych w Polsce sal intensywnej terapii.

 

Funkcję ordynatora piotrkowskiego oddziału wewnętrznego pełniła nieprzerwanie przez 25 lat, aż do emerytury (rok 1985).

Doktor Tusnelda Zacierka wyszkoliła dwudziestu ośmiu lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji oraz ośmiu – z drugim. Została też uhonorowana tytułem Zasłużonego Nauczyciela Lekarzy.

 

Trzy lata temu, z okazji setnej rocznicy urodzin odwiedził ją prezydent Krzysztof Chojniak i lekarze ze szpitala wojewódzkiego w Piotrkowie.

 

- Dziękuję za wszystko co zrobiła Pani dla naszego miasta i jego mieszkańców. Życzę jeszcze wielu lat spędzonych w zdrowiu i pomyślności – życzył prezydent składając wtedy na ręce Jubilatki list gratulacyjny i bukiet kwiatów.

Dziękując za pamięć, doktor Zacierka odpowiedziała:
- Najlepszym sposobem na tak długie życie, jest… praca. Jeśli miałabym jeszcze coś dodać, to najwyżej pogodę ducha i życzliwość dla innych.

 

nekrolog


Zainteresował temat?

4

0


Zobacz również

Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_eliza ~go?ć_eliza (Gość)07.02.2022 07:32

Co za święte imię

07


@ndzi ~@ndzi (Gość)07.02.2022 09:02

Takich lekarzy już bardzo mało

60


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)05.02.2022 16:37

I to był lekarz! Potrafiła zrobić coś dla pacjentów, a nie dla pieniędzy (np. ta poradnia cukrzycowa).

280


Zuzia ~Zuzia (Gość)05.02.2022 16:35

Żal wspaniały lekarz

220


PappajOfficial PappajOfficialranga05.02.2022 22:35

Teraz lekarzy których uczyła wpisują covid i namawiają do szcze....

72


Pacjent ~Pacjent (Gość)05.02.2022 20:44

Niedościgniony wzór człowieczeństwa, ech... Przedwojenne pokolenie, współcześni lekarze natomiast oj długo by mówić, wiedzą nie grzeszą, kultura osobista jest wielu obca, za to potrzeby mają nieograniczone. Jedno jest pewne, gdy umiera łapiduch, nawet jeden obcy człowiek łzy nie uroni...

140


Halo ~Halo (Gość)05.02.2022 19:06

Obecnie lekarze zamiast gałek ocznych mają $$$

152


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat