Z myślą właśnie o najmłodszych kilka miesięcy temu uruchomiony został telefon interwencyjny. Jest to bezpłatna, całodobowa infolinia skierowana do:
- rodziców/opiekunów/członków rodzin, którzy mogą zgłosić zaginięcie dziecka oraz otrzymać pomoc w sytuacji zaginięcia lub ucieczki dziecka;
- dzieci i młodzieży, które potrzebują wsparcia, ponieważ ukrywają się, nie mają kontaktu z najbliższymi lub mają myśli o ucieczce z domu (szczególnie teraz w sytuacji społecznej izolacji, dzieci czują się osamotnione i mogą pojawić się takie myśli w wyniku konfliktów rodzinnych);
- każdego człowieka, który posiada informacje o zaginionym.
Pomocy i wsparcia udzielają wykwalifikowani specjaliści: psycholog, prawnik, ratownik medyczny, duszpasterz.
Więcej informacji można znaleźć na stronie linianadziei.pl oraz na profilu FB: https://www.facebook.com/linianadziei/
- Chcielibyśmy, żeby rodzice, dzieci i młodzież wiedzieli, że poza policją jest jeszcze miejsce, w którym uzyskają odpowiednią pomoc i wsparcie – mówią przedstawiciele Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom „Nadzieja”.
Stowarzyszenie od 2017 roku ściśle współpracuje z Komendą Główną Policji w zakresie profilaktyki zaginięć oraz prowadzeniu bezpośrednich działań poszukiwawczych. Linia Nadziei to odpowiedź na problem zaginięć dzieci i młodzieży, które nie zawsze kwalifikują się do uruchomienia międzynarodowego systemu Child Alert.
(materiały: Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom "Nadzieja)