Sieć ciepłownicza ma na celu nie tylko dostosowanie kotłów miejskiej ciepłowni do wymogów dyrektyw unijnych, ale także rozbudowę sieci cieplnej.
- Nowy ciepłociąg w ulicy Żwirki ma długość blisko dwóch kilometrów. Instalacja została włączona w istniejącą sieć w okolicy bloków przy ul. Próchnika (w okolicach Starostwa Powiatowego), a stąd poprowadzona aż do budynków zaplecza stadionu miejskiego „Concordia" - wyjaśnia Krzysztof Rudzki z biura prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie.
- Chcemy, jak największą liczbę nieruchomości przyłączyć do miejskiej ciepłowni. Jest to nie tylko komfortowe, ale przede wszystkim ekologiczne rozwiązanie. Szczególnie mając na uwadze, że w ciągu najbliższych lat w ciepłowni nastąpi zmiana źródła ciepła z węgla na gaz ziemny - dodaje wiceprezydent Piotrkowa, Adam Karzewnik.
Oprócz ułożenia rur wykonawcy mają za zadanie wybudować także trzy węzły cieplne. Pierwszy – do budynku po byłym gimnazjum, gdzie dziś mieści się Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 (został już wykonany). W najbliższym czasie budowane będą dwa pozostałe: do Domu Pomocy Społecznej oraz na zaplecze stadionu miejskiego „Concordia”.
Inwestycja pozwoli na likwidację zatruwających powietrze kotłowni. - DPS jest obecnie ogrzewany olejem, ZSP nr 1 koksem, a „Concordia” węglem. Podłączenie tych obiektów do ciepłociągu znacząco przyczyni się do poprawy jakości powietrza.
Ciepłociąg da także możliwość podłączenia się kolejnym podmiotom np. Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, szpitalowi czy prywatnym nieruchomościom.
Pierwotnie prace miały się zakończyć we wrześniu, ale wiele wskazuje na to, że inwestycję uda się zakończyć jeszcze w tym miesiącu.