Porozumienie ma polegać na utworzeniu na terenie powiatu piotrkowskiego dwóch klas branżowych pod patronatem firmy. Mają to być dwie klasy, w których 60 uczniów będzie zdobywało kwalifikację mechaniczne m.in. do pracy na produkcji . - Cykl pracy w takiej klasie to będą trzy dni nauki i dwa dni praktyk. W kolejnych latach ta sytuacja będzie się odwracać. Oczywiście zajęcia praktyczne będą odbywały się w Akademii naszego patrona - powiedział Dariusz Magacz, wicestarosta piotrkowski. - To będzie 3-letnia klasa zakończona egzaminem zawodowym. Uczniowie będą mogli pracować w firmie, ale również nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszli do branżowej szkoły II stopnia czy zdobyli tytuł technika - dodaje D. Magacz.
- Bardzo się cieszę, że powiat piotrkowski zdecydował się na taką współpracę. Może na początku nie będzie to łatwe, ale na pewno wszystkim się to opłaci. Firma Haering Polska ma doświadczenie, jeśli chodzi o edukację w systemie dualnym, ponieważ wszędzie tam, gdzie funkcjonują nasze firmy, wprowadzamy taki system i zdaje to egzamin. Mam nadzieję, że to kształcenie będzie rozwijało się także na inne miejscowe firmy. Powinniśmy iść później właśnie w takim kierunku, ale kształcić uczniów nie tylko dla naszej firmy, ale i dla tych z najbliższego otoczenia. Liczę na to, że ta współpraca będzie szła nie tylko w kierunku technicznego kształcenia, ale i uczyła pracowników biurowych. Ten typ wykształcenia będzie potrzebny w każdej firmie, niezależnie od branży. Zależy mi na tym, aby wszyscy dołożyli wszelkich starań, by ten projekt skutkował powodzeniem - mówił prezes firmy Jurgen Haering.
-Zgadzam się z tym, że kształcenie dualne ma wiele zalet. Sam miałem okazję pod koniec lat 90. go poznać i cieszę się, że system naszego kraju również dochodzi do tych standardów. Niestety wiem, że trzeba będzie zachęcić młodych ludzi, aby chcieli kształcić się w jednym, technicznym kierunku - powiedział Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski. Taką zachętą dla uczniów mogą być np. stypendia, które będzie wypłacała im firma Hearing Polska.
Porozumienie daje nie tylko dodatkowe kwalifikacje dla uczniów z powiatu piotrkowskiego, ale również dla nauczycieli. - Myślimy o realizowaniu edukacji na najwyższym, jaki obecnie funkcjonuje w Europie, poziomie. Siłą rzeczy kadra nauczycielska musi podlegać nieustannemu rozwojowi. Bez tego nie damy rady. Będziemy chcieli uczyć najnowszych procesów, takich, które wykorzystujemy u nas w firmie, dlatego też kadra nauczycielska musi podążać za rozwojem - mówi Jacek Gałek, dyrektor firmy Haering Polska w Piotrkowie Trybunalskim.
Klasy branżowe pod patronatem firmy Haering w powiecie piotrkowskim ruszą już od września 2020 roku. Prawdopodobnie jedna pojawi się w szkole w Bujnach.
Władze powiatu chcą, by na jednym porozumieniu się nie zakończyło. Już teraz prowadzone są rozmowy z kolejnym przedsiębiorstwem, które działa nie tylko na terenie Piotrkowa, ale i całego kraju.