„Szczekanica w rytmie eko” pod takim hasłem przebiegało niedzielne wydarzenie, to też nazwa Programu Edukacji Ekologicznej obejmującego warsztaty rodzinne, spotkania edukacyjne i konkursy dla dzieci realizowane przez Radę Osiedla Szczekanica.
- Ekologia jest ważna, a powinna stawać się jeszcze ważniejsza w naszym życiu – mówiła Renata Gaj, przewodnicząca RO Szczekanica. – Świadomość i edukacja ekologiczna powinna być wszędzie propagowana. Również my, przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, chcemy się w to angażować.
Na projekt Rada Osiedla pozyskała ponad 5 tys. zł dofinansowania właśnie z WFOŚiGW.
- Chcemy, żeby nasza Szczekanica, czyli głównie osiedle domków jednorodzinnych, była ekologiczna – dodała R. Gaj. – Problem smogu dotyczy również naszego osiedla. Częściowo jesteśmy podłączeni do ciepłowni, niemniej jednak część domów ma te mniej ekologiczne źródła. Dlatego właśnie dziś zaprosiliśmy firmy, które mają nas wspomagać – informować i pomagać w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła.
Metody bardziej ekologicznego rozpalania w piecu uczył podczas festynu mistrz kominiarski Tomasz Rusek. Metoda, którą prezentował pozwala zaoszczędzić aż 30% opału. – Na kuli ziemskiej nie pali się ani węgiel, ani drewno, palą się gazy, uwolnione pod wpływem temperatury z węgla i drewna – mówił kominiarz. – Zazwyczaj stosujemy starą zasadę palenia od dołu, a więc rozpalamy drewno na dole i przysypujemy to węglem. Drewno, przekazując płomienie z węgla, uwalnia gaz, a ten gaz siłą ciągu kominowego wydostaje się do środowiska. Jeżeli zamienimy opał – węgiel będzie na dole, na nim drewno – to uzyskany żar opadający na węgiel uwalnia gazy, które siłą ciągu przechodzą przez płomień, powstaje wtórne dopalenie gazów, a do atmosfery dostaje się czyste powietrze. Zmiana techniki oszczędza i opał, i środowisko.
Na terenie skweru przy ulicy Rzecznej na mieszkańców czekało wiele atrakcji - quiz ekologiczny z nagrodami, konkurs plastyczny „Eko osiedle przyszłości” i fotograficzny „Moje eko miejsce”, warsztaty kreatywne z użyciem materiałów wielokrotnego użytku, prelekcja na temat smogu.