Na przykład postać Matyldy Krzesińskiej budziła wiele kontrowersji. Jej występy taneczne nie tylko w Rosji, ale całej Europie były pasmem trumfów. W czasie I i II wojny światowej płeć piękna miała doskonałe dokonania, wykazując się odwagą, heroizmem, służąc jako agentki polskiego wywiadu wojskowego. Z kolei pisarka Michalina Wisłocka nie znała tematów tabu. Jej książki w czasach PRL dały początek rewolucji seksualnej. Do silnych postaci kobiecych XX wieku zaliczamy: Gabrielę Balicką, Jadwigę Dziubińską, Irenę Kosmowską, Marię Moczydłowską, Annę Piasecką, Zofię Sokolnicką i Franciszkę Wilczkowiakową. To tylko nieliczne bohaterki zapisane na kartach historii.
Od kilku lat w Polsce działają ruchy kobiece, które mimo że znajdują się poza Sejmem, mają ogromny wpływ na politykę. Konferencja "Kobieta na przestrzeni dziejów" ma właśnie pokazać drogę pań do realnego wpływu na losy świata. Czasy współczesne to walka o prawa kobiet, przeciwko przemocy w rodzinie, walka o wyższe zarobki, z patriarchatem, o obecność w polityce zgodnie z parytetami. Przez ostatnie 100 lat kobiety stały się świadome swoich możliwości oraz potencjału.
Niektóre zagadnienia, które zaprezentowane zostaną podczas konferencji:
Tomasz Eugeniusz Bielecki – Kobieta we wspomnieniach oficerów i żołnierzy frontu wschodniego (1941 – 1945)
Lidia Hys-Obrzut – Powojenne losy kobiet z 1 Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater
Marta Grabowska (UAM) – Aleksandra Kołłątaj – kobieta, która wyprzedziła swoją epokę
Magdalena Milerowska (UŁ) – Na zawsze w cieniu męża – życie i twórczość Felki Płatek
Marta Wąs (intruktorka aikido i samoobrony) - prelekcja - Aspekty psychologiczne i prawne samoobrony - kampania Bezpieczna kobieta
Dawid Ciżewski (dziennikarz, publicysta, UW) – Odwaga jest kobietą. XX, XXI w.
Podczas konferencji pojawi się kilkudziesięciu naukowców, wykładowców oraz prelegentów z całej Polski.
Organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe Historyków „Klio", które zaprasza na II już studencko-doktorancką konferencję "Kobieta na przestrzeni dziejów". Odbędzie się ona 28 marca (czwartek) na Wydziale Filologiczno-Historycznym piotrkowskiej Filii UJK. Początek o godzinie 10 (budynek B).