Kredyt na samochód to produkt finansowy przeznaczony specjalnie na zakup pojazdu. Rodzaj maszyny, na jaką można się zadłużyć, zależny jest od banku. Coraz więcej instytucji pozwala w ramach kredytu na samochód kupić też skuter czy auto dostawcze. Zwykle nie ma zbyt restrykcyjnych limitów, jeśli chodzi o wiek i cenę auta.
Wartość pojazdu może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych i zależy głównie od zdolności kredytowej. Z kolei maksymalny wiek auta banki ustalają zwykle na 10 lat. Jedynym problemem może więc być kupienie na kredyt na samochód pojazdu zabytkowego lub bardzo taniego modelu po przejściach. W większości placówek nie jest natomiast problemem, że samochód jest używany.
Obowiązkowa polisa
Bank godząc się na przyznanie kredytu na samochód, stosuje zabezpieczenie w postaci kupowanego pojazdu. Jeśli właściciel auta przestanie je spłacać, może go przejąć i sprzedać. Dla niektórych myśl, że pojazd tak naprawdę należy do kogoś innego i może zostać przejęty, jest trudna. Jednak wiele osób nie zwraca na to uwagi i docenia, że może nabyć dowolny model, na który inaczej trzeba by długo oszczędzać. Plusem takiego rozwiązania jest też niższe oprocentowanie niż przy zwykłych pożyczkach. Jedynym potencjalnym ograniczeniem może być tu fakt, że bank zażąda polisy AC z cesją ewentualnego odszkodowania.
Obliczając ratę kredytu na samochód, warto więc wziąć od razu pod uwagę, ile kosztować będzie dodatkowe ubezpieczenie. W przypadku osób, które i tak ubezpieczają zwykle w ten sposób pojazd, wymóg nie będzie odczuwalnym problemem. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że cesja oznacza, iż w przypadku kradzieży lub zniszczenia, odszkodowanie trafi na konto banku. Ma to zabezpieczyć przed zbyt lekkim traktowaniem przez kredytobiorcę samochodu. Myśl, że w razie kłopotów pozostaniemy bez auta i odszkodowania, może być jednak dla niektórych trudna.
Niskie oprocentowanie
Dodatkowym zabezpieczeniem kredytu na samochód jest zwykle zastaw rejestrowy na rzecz banku. Oznacza to, że bank będzie wpisany do dokumentów pojazdu jako właściciel lub współwłaściciel. Na co dzień nie ma to zbyt dużego znaczenia dla klienta. Jedynym problemem może być fakt, że takiego samochodu nie będzie można sprzedać bez wiedzy i zgody banku. Niskie oprocentowanie kredytu na auto jest jednak kuszące i równoważy ewentualne niedogodności.
Najlepiej, jeśli przed podjęciem decyzji sprawdzisz zaufany ranking kredytów samochodowych, np. ten https://www.totalmoney.pl/ranking-kredytow-samochodowych
Obecnie zwycięzcy rankingów oferują naprawdę korzystne warunki, na jakich można wziąć auto – od 5,5 proc. oprocentowania i 1 proc. prowizji. Na pewno będzie to więc bardziej opłacalne niż zwykła pożyczka gotówkowa. Sięgając jednak po kredyt na samochód w innych bankach, warto wcześniej sprawdzić, czy inne placówki nie oferują podobnych warunków w ramach zwykłej pożyczki. Wtedy lepiej zdecydować się na kredyt, który w razie problemów ze spłatą nie zaowocuje przejęciem przez bank pojazdu. Ubiegając się o taką pożyczkę, trzeba zgromadzić nieco więcej dokumentów, niż w przypadku zwykłego kredytu. Poza prawem jazdy będzie to wyciąg z sądu poświadczający, że samochód nie jest zastawiony, dowód rejestracyjny i umowa o sprzedaży samochodu.