Różne zwyczaje, te same święta

Kraj Sobota, 23 grudnia 20175
Uroczysta wieczerza, sianko pod obrusem, współne śpiewanie kolęd i prezenty od św. Mikołaja - tak kojarzy się tradycyjne polskie Boże Narodzenie. To jedno z najważniejszych świąt dla katolików na całym świecie, ale w każdym kraju obchodzone jest nieco inaczej.
fot. unsplash.comfot. unsplash.com

Chałwa zamiast opłatka i indyk zamiast karpia

Na polskich stołach w okresie świąt królują zupa grzybowa, pierogi i różnego rodzaju ryby, a domownicy przełamują się opłatkiem. Z kolei w Wielkiej Brytanii podstawowe potrawy to nadziewany indyk i płonący pudding. Pieczoną gęsią zajadają się Niemcy, a w Grecji nie może zabraknąć Christopsomo, czyli Chleba Chrystusa. To okrągły bochenek ozdobiony krzyżem, który symbolizować ma długowieczność. W Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest turron, czyli słodki deser przypominający chałwę, a w Belgii spróbować można nietypowego ciasta w kształcie pnia drzewa oblanego ciemną czekoladą.

 

Kolorowe jarmarki

Dla naszych zachodnich sąsiadów równie ważny jak samo Boże Narodzenie jest okres przygotowania, czyli Adwent. W Niemczech w każdym domu pojawia się wieniec adwentowy udekorowany czterema świecami, które są kolejno zapalane w każdą niedzielę postu. W większości miast odbywają się świąteczne jarmarki, podczas których można nie tylko kupić kolorowe ozdoby i łakocie, ale też skosztować grzanego wina. Podobny zwyczaj panuje w Austrii, a jarmarki wokół jeziora Wolfgangsee uznawane są za najpiękniejsze na świecie.

 

Dziadek Mróz i Mikołaj na statku parowym

 

Rosjanie na prezenty muszą czekać aż do Nowego Roku. Przynoszą je Dziadek Mróz wraz ze swoją wnuczką, Śnieżynką. Dziadek Mróz ma bardzo długą brodę i błękitny kożuch, a jego sanie ciągnie trojka, czyli zaprzęg składający się z trzech koni. Do dzieciaków dociera przez drzwi, a nie przez komin czy dziurkę od klucza.
W Holandii z kolei wizyty św. Mikołaja można spodziewać się już w połowie listopada. Przybywa on statkiem parowym nie ze śnieżnej Laponii, ale z Hiszpanii, a dziesiątki tysięcy dzieci wystawiają w oknach specjalne buciki na prezenty. Towarzyszy mu egzotyczny pomocnik, zwany Czarnym Piotrusiem.
O prezenty w Meksyku trzeba powalczyć. Ukrywane są w piniacie, czyli papierowej kuli podwieszonej przy suficie, którą dzieci muszą strącić za pomocą kija. To zwyczaj przejęty od Indian, ale z biegiem lat nabrał chrześcijańskiego charakteru.

 

Szopka ważniejsza od choinki

 

Zwyczaj ubierania choinki narodził się około 300 lat temu wśród ludów germańskich. Drzewko iglaste uważane było za symbol życia i płodności, ale obecnie w niektórych krajach najważniejszym świątecznym atrybutem stała się szopka. W Hiszpanii, Francji i Włoszech szopki powstają nie tylko w kościołach, ale też w domach, a nawet na klatkach schodowych. Jan Paweł II w 1982 roku wprowadził zwyczaj tradycyjnego odsłaniania szopki świątecznej na placu św. Piotra. To niezwykłe widowisko, w którym 24 grudnia uczestniczą tysiące Włochów.

Świąteczne zwyczaje przyjmują różną formę w zależności od szerokości geograficznej, ale jedno się nie zmienia. Boże Narodzenie to czas pełen ciepła, radości i refleksji, który najlepiej spędzić w gronie bliskich. I takich świąt Wam życzymy!


Zainteresował temat?

4

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

97-300 97-300ranga23.12.2017 13:49

Czas na życzenia . Częstych odwiedzin funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego życzę politykom tzw. totalnej opozycji.

79


gość ~gość (Gość)23.12.2017 15:14

A w Wielkopolsce prezenty przynosi gwiazdor

41


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat