- W powiecie piotrkowskim nie zanotowano w tym roku żadnego zachorowania, ale należy pamiętać, że migracja ludności, a szczególnie wyjazdy do krajów Afryki i Azji sprzyjają zawleczeniu wirusa wywołującego „żółtaczkę” - informują pracownicy Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim.
WZW typu A nazywane jest „chorobą brudnych rąk”, gdyż najczęściej przekazywane jest drogą pokarmową przez:
- zakażoną żywność (np. niemyte owoce, warzywa, ryby, owoce morza z wód zanieczyszczonych fekaliami),
- zakażoną wodę,
- zakażone przedmioty,
- bezpośredni kontakt z zakażoną osobą.
Choroba wywoływana jest przez wirus HAV (Hepatitis A Virus). Rezerwuarem i źródłem zakażenia jest tylko człowiek. Jeden człowiek może zarazić wiele osób stanowiąc źródło zakażenia. Wirus WZW typu A jest wydalany z kałem chorego na 1-2 tygodnie przed wystąpieniem objawów.
W profilaktyce zakażeń WZW typu A najważniejsze jest częste mycie rąk, dokładne mycie warzyw, owoców, korzystanie z czystej tj. nadającej się do picia wody, dokładne termiczne obrabianie potraw, w stołówkach zbiorowego żywienia i restauracjach konieczne jest wyparzanie naczyń stołowych i sztućców. W skupiskach ludzkich (przedszkola, szkoły internaty) konieczna jest dokładna dezynfekcja toalet i systematyczne sprzątanie wszystkich pomieszczeń.
- Długotrwałą ochronę (około 25 lat) przed WZW typu A daje szczepionka podana w dwóch dawkach. Pierwotne szczepienie – jedna dawka, a druga dawka po 6-12 miesiącach od pierwszej. Szczepienia nie są obowiązkowe, ale zaleca się je szczególnie osobom wyjeżdżającym do krajów, gdzie obserwuje się zaniżony poziom higieny. Szczepionka jest odpłatna – informuje piotrkowski sanepid.