Pałacyk w Szydłowie po remoncie

Wtorek, 31 stycznia 20176
Zakończyły się prace remontowo-budowlane w budynku dworskim w Szydłowie. Obiekt o ponad stuletniej historii odzyskał swój dawny blask. Teraz wraz przyległym zabytkowym parkiem jest jedną z głównych atrakcji turystycznych gminy Grabica.
Pałacyk w Szydłowie po remoncie

W bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego XIX-wiecznego parku znajdują się, pochodzące z tego samego okresu, zabudowania dworskie. Po reformie rolnej i nacjonalizacji z 1945 r. obiekty zostały przekazane Gromadzkiej Radzie Narodowej, a od 1973 zabudowania przejęła Oświata Rolnicza i powstała tam Zasadnicza Szkoła Rolnicza. Z biegiem lat szkoła została przekształcona w Zespół Szkół Rolniczych, a po reformie systemu oświaty z 1999 w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szydłowie. Rozwój szkoły i powstawanie kolejnych kierunków kształcenia wiązały się z wybudowaniem nowych budynków przeznaczonych wyłącznie dla szkoły. Zaprzestanie użytkowania pałacyku po przeniesieniu szkoły spowodowało szybką dewastację i tak będącego już w kiepskim stanie budynku. Obiekt z ponad stuletnia historią popadł w ruinę i całkowite jego zniszczenie było już tylko kwestią czasu, najprawdopodobniej kilku najbliższych lat.

 

W maju 2012 roku pałacyk wraz z zabudowaniami gospodarczymi i zabytkowym parkiem w Szydłowie przeszedł na własność gminy Grabica. Spłata należności za zespół dworski w kwocie 344 tys. zł została rozłożona na okres 3 lat. Zmiana właściciela pozwoliła bardziej optymistycznie spojrzeć na przyszłość obiektów. Rozpoczęto szereg prac zabezpieczających, wyremontowano budynki gospodarcze, odrestaurowano zabytkowy park dworski i ruszyły przygotowania do największej inwestycji tj. odbudowy pałacyku.

 

W roku 2016 przeprowadzono gruntowny remont wraz z termomodernizacją obiektu dworskiego, by spełniał on kryteria budynku użyteczności publicznej. W porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków w Łodzi wykonano szereg prac konserwatorsko-budowlanych, wśród których do najważniejszych należą: poprawa izolacyjności cieplnej budynku, renowacja elewacji zewnętrznej wraz z naprawą popękanych ścian i elementów sztukatorskich, wykonanie zewnętrznych i wewnętrznych tynków i posadzek, nowych schodów zewnętrznych, opasek podjazdów i miejsc postojowych, nowej instalacji przeciwpożarowej, wydzielenie pomieszczeń socjalnych i sanitarnych, budowa ścian działowych itd.

 

Łączny koszt zadania inwestycyjnego „Termomodernizacja i remont dworu w Szydłowie” wyniosła 1 mln 241 tys. 575 zł. Część tej kwoty (234 tys. 564 zł) została sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi przekazanych w dwóch równych częściach w formie dotacji i pożyczki.


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ja. ~Ja. (Gość)31.01.2017 11:29

Dajta więcej zdjęć.
Pozdrawiam uczeń z Szydlowa!

50


budowlaniec ~budowlaniec (Gość)31.01.2017 09:56

Piękna robota, dobrze, że zaczyna się myśleć o zachowaniu takich perełek

120


Maciekk ~Maciekk (Gość)31.01.2017 09:48

Aż miło popatrzeć. Pamiętam jak jeszcze lekcje mieliśmy w dworku i w zimę trzeba było w piecu palić. Echh, fajne czasy.

81


ares1 ~ares1 (Gość)31.01.2017 07:32

A u nas przy Wojska Polskiego tylko czekać jak się zawali :(((

80


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat