Zebranych powitała dyrektor Muzeum w Piotrkowie dr Marta Walak, która wraz z Piotrem Chabrzykiem z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi przewodniczyła obradom. Referat dotyczący spuścizny po Kazimierzu Stronczyńskim znajdującej się w zbiorach muzealnych wygłosił Jacek Ziętek. O materiałach archiwalnych znajdujących się w zbiorach Archiwum Państwowego opowiadał Aleksy Piasta. Poglądy Stronczyńskiego na mennictwo Bolesława Krzywoustego przybliżył Grzegorz Śnieżko - pracownik Zamku Królewskiego w Warszawie, natomiast o radości tworzenia opowiadał Bohdan Kowalczyk z Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów.
Pozostałe wystąpienia poświęcone zostały 55-leciu działalności łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, 35-leciu Międzymuzealnego Kolegium Numizmatycznego, a także znanemu kolekcjonerowi i numizmatykowi Anatolowi Gupieńcowi. Uczestnicy konferencji zwiedzili też okolicznościową wystawę poświęconą Stronczyńskiemu i Gupieńcowi, a także uczestniczyli w spacerze po Piotrkowie. Historię miejsc związanych z Kazimierzem Stronczyńskim przybliżył Paweł Kendra. Na grobie ojca nauk pomocniczych historii uczestnicy konferencji złożyli kwiaty.
Podczas drugiej części spotkania wręczone zostały wyróżnienia, odznaczenia i pamiątkowe medale. Następnego dnia uczestnicy sesji poznawali najciekawsze zabytki regionu piotrkowskiego. Odwiedzili m.in.: ponorbertańskie opactwo w Witowie, opactwo cystersów, romański kościół i klasztorne muzeum w Sulejowie Podklasztorzu, a także częściowo zrekonstruowany zamek Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu i znajdujący się tam romański kościółek św. Idziego.