2 września godz. o 19.00 w Galerii ODA przy ul. Sieradzkiej 8 rozpocznie się wernisaż wystawy „Zza kołnierza” Małgorzaty Wielek-Mandreli.
Małgorzata Wielek-Mandrela - urodziła się w 1976 w Limanowej. W latach 1997 – 2002 studiowała na ASP w Krakowie na wydziale malarstwa. W 2002 obroniła dyplom z wyróżnieniem. W 2009 obroniła doktorat „Badanie serca” na macierzystej uczelni. Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Brała udział w ponad 80 wystawach zbiorowych i 22 indywidualnych. W 2010 otrzymała I nagrodę w 8. Triennale Małych Form Malarskich – Toruń 2010 w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. W 2011 była nominowana do nagrody Paszportu Polityki w kategorii sztuki wizualne. W 2012 znalazła się w finale międzynarodowego konkursu Strabag w Wiedniu. W 2015 zdobyła Nagrodę specjalną na III Piotrkowskim Biennale Sztuki w Piotrkowie Trybunalskim. W latach 2010 - 2012 była współtwórcą i koordynatorem międzynarodowego projektu artystycznego „Przedmieścia” realizowanego przez ASP w Krakowie z partnerami z Wiednia i Ostrawy. Pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie na Wydziale Sztuki.
2 września o godz. 18.30 również przy ul. Sieradzka 8 rozpocznie się wernisaż wystawy fotografii „Wrocław i krasnale w obiektywie”.
Maj 2014 roku – grupa uczestników warsztatów fotograficznych, członkowie Klubu Seniora w Ośrodku Edukacji Artystycznej/ MOK w Piotrkowie przejrzała sprzęt, namówiła instruktora, spakowała się i pojechała do Wrocławia. Chcieli odwiedzić miasto, które w 2016 roku miało stać się Europejską Stolicą Kultury. Nie było tłumów i można było spokojnie zwiedzać. Każdy kto choć raz odwiedził Wrocław jest pod wrażeniem i obiecuje ponownie odwiedzić to piękne miasto. Miasto wielu mostów, dopływów Odry i krasnali. Miasto Pomarańczowej Alternatywy, której symbolem są krasnale. Można je spotkać przypadkiem lub szukać z mapą. Piotrkowianie postawili na przypadek. Rozglądali się uważnie i udało się je spotkać. Wystawa jest plonem wędrówek po Wrocławiu.
Fotografowali: Teresa Adamus, Bożena Gęgotek, Wiesław Hińcza, Stanisław Jakubczak, Róża Lesińska, Dorota Nitecka, Grażyna Teodorczyk-Piejek. Instruktor: Dariusz Śmigielski
4 września o godz. 18.00 przy ul. Dąbrowskiego 5 rozpocznie się spotkanie autorskie z Jerzym Janem Sobczykiem i promocja jego książki „Cyganeria piotrkowska czyli studencki teatr satyry”.
Spotkaniu towarzyszyć będzie koncert „Wieczór w moim mieście” w wykonaniu: Olgi Lisieckiej i Dominika Mironiuka, akompaniować: Jakub Krasowiak i Aleksander Rycerz.
Jerzy Jan Sobczyk (ur. 1938 r. w Rozprzy), nauczyciel w Witowie i w Piotrkowie Tryb. Był niespokojnym duchem historycznych zakątków grodu trybunalskiego. Tu się kształcił, tu się kochał, pisał teksty i występował w STS-ie, tu szefował Domowi Kultury... Inicjator "Turnieju Jednego Wiersza" i ogólnopolskiego konkursu literackiego o "Rubinową Hortensję". Uhonorowany Odznaką Zasłużonego dla Kultury Polskiej.