Liczba wydawanych przez łódzki NFZ kart EKUZ zwiększa się co roku o ok. 18 tys. W 2013 r. o kartę poprosiło 107 tys. mieszkańców województwa. W 2014 r. - ponad 122 tys. W roku 2015 pracownicy ŁOW NFZ wystawili 140 tys. Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. Rekordowym miesiącem w łódzkim oddziale był lipiec ub.r., gdy kartę odebrało ponad 30 tys. mieszkańców Łódzkiego. Oznacza to, że Łódzki NFZ wydawał w tym miesiącu średnio 1,5 tys. kart dziennie.
Dlaczego warto mieć EKUZ?
Karta uprawnia w nagłych przypadkach do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Osobom ubezpieczonym w NFZ przysługują na podstawie karty świadczenia zdrowotne niezbędne z medycznego punktu widzenia. O tym, jakie to świadczenia, każdorazowo decyduje lekarz, biorąc pod uwagę m.in. charakter świadczenia oraz przewidywany okres pobytu ubezpieczonego w państwie członkowskim UE/EFTA. Kartę należy możliwie najwcześniej okazać lekarzowi lub administracji szpitala. Potrzebny może okazać się również dowód tożsamości lub kserokopia tej karty.
UWAGA! W wielu kurortach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie, w związku z tym nie honorują EKUZ. Przypominamy, że w razie choroby, mimo posiadania karty EKUZ, mogą czekać nas dodatkowe wydatki, np. we Francji płaci się za łóżko i wyżywienie w szpitalu, tzw. koszty hotelowe, 18 euro dziennie; w Chorwacji ubezpieczony jest zobowiązany zapłacić 10 kun za świadczenia udzielone przez lekarza rodzinnego, ginekologa oraz dentystę; we Włoszech za poradę lekarza pierwszego kontaktu pacjent musi pokryć we własnym zakresie koszt w wysokości do 36,15 euro za wizytę.
UWAGA! Pacjent w pełni ponosi koszty międzynarodowego transportu sanitarnego do Polski. W wielu państwach członkowskich UE/EFTA, do których wybieramy się na wakacje, m.in. w Austrii, Francji, Republice Czeskiej, Republice Słowackiej, w pełni odpłatne jest także ratownictwo górskie. Należy pamiętać, że świadczenia zdrowotne związane z leczeniem skutków wypadków podczas uprawiania wakacyjnych sportów obciążone są wyższymi opłatami niż świadczenia zdrowotne z tym niezwiązane. W związku z tym zaleca się wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia obejmującego koszty świadczeń zdrowotnych, których w państwach członkowskich UE/EFTA nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Dodatkowa polisa ubezpieczeniowa może również obejmować inne koszty, do których finansowania NFZ nie jest uprawniony, w tym koszty tzw. wkładu własnego pacjenta, o których mowa powyżej.
Jak uzyskać EKUZ?
EKUZ jest bezpłatna i jeśli ubezpieczony zgłosi się po nią osobiście, zostanie wydana od ręki. Kartę EKUZ można otrzymać w siedzibach ŁOW NFZ - Łódź, ul. Kopcińskiego 56 lub delegaturach ŁOW NFZ w Sieradzu, Skierniewicach oraz Piotrkowie Trybunalskim.
Wniosek (wraz z dokumentami) można także wysłać pocztą, przekazać faksem na nr 42 275-40-61, e-mailem: dos@nfz-lodz.pl (skan wszystkich dokumentów, w tym wypełnionego i podpisanego wniosku o wydanie EKUZ). EKUZ zostanie przekazana we wskazany we wniosku sposób - kartę można odebrać osobiście w oddziale bądź delegaturze ŁOW NFZ lub wskazać adres, na który zostanie przesłana. Jeśli chcemy złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ i odebrać kartę w imieniu innej osoby, można to zrobić na podstawie stosownego upoważnienia.
UWAGA! Każdy zgłoszony do ubezpieczenia rodzica jako uczeń lub student musi załączyć do wniosku kopię aktualnej legitymacji ucznia/studenta lub inną formę zaświadczenia o kontynuowaniu nauki.
- Wszystkie osoby, które wybierają się na zagraniczne wakacje, szczególnie emerytów i rencistów, zachęcamy do sprawdzenia ważności karty (na awersie karty u dołu) i w razie konieczności wyrobienie nowej – informuje Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ.
Poniżej link do informacji, jak uzyskać EKUZ:
http://www.nfz-lodz.pl/index.php/dlapacjentow/krok-po-kroku/1613-jak-uzyska-ekuz-europejsk-kart-ubezpieczenia-zdrowotnego