Wakacje za granicą? Pamiętaj o niej!

Sobota, 18 czerwca 20162
O czym? O karcie EKUZ. Z każdym dniem rośnie liczba mieszkańców Łódzkiego, którzy na zagraniczne wakacje jadą z EKUZ. 14 czerwca NFZ wydał 1300 takich kart. Aby uniknąć wakacyjnych kolejek, złóż wniosek o wydanie karty już dziś. Aby ułatwić uzyskanie EKUZ, łódzki OW NFZ zaprasza na Dzień Otwarty Bezpieczne Wakacje. W sobotę, 25 czerwca będzie można uzyskać EKUZ od 9.00 do 14.00 w siedzibie ŁOW NFZ w Łodzi przy ul. Kopcińskiego 56. W Piotrkowie kartę można otrzymać w siedzibie funduszu przy Al. Armii Krajowej (vis a vis Komendy).
Wakacje za granicą? Pamiętaj o niej!

Liczba wydawanych przez łódzki NFZ kart EKUZ zwiększa się co roku o ok. 18 tys. W 2013 r. o kartę poprosiło 107 tys. mieszkańców województwa. W 2014 r. - ponad 122 tys. W roku 2015 pracownicy ŁOW NFZ wystawili 140 tys. Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. Rekordowym miesiącem w łódzkim oddziale był lipiec ub.r., gdy kartę odebrało ponad 30 tys. mieszkańców Łódzkiego. Oznacza to, że Łódzki NFZ wydawał w tym miesiącu średnio 1,5 tys. kart dziennie.

Dlaczego warto mieć EKUZ?
Karta uprawnia w nagłych przypadkach do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Osobom ubezpieczonym w NFZ przysługują na podstawie karty świadczenia zdrowotne niezbędne z medycznego punktu widzenia. O tym, jakie to świadczenia, każdorazowo decyduje lekarz, biorąc pod uwagę m.in. charakter świadczenia oraz przewidywany okres pobytu ubezpieczonego w państwie członkowskim UE/EFTA. Kartę należy możliwie najwcześniej okazać lekarzowi lub administracji szpitala. Potrzebny może okazać się również dowód tożsamości lub kserokopia tej karty.


UWAGA! W wielu kurortach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie, w związku z tym nie honorują EKUZ. Przypominamy, że w razie choroby, mimo posiadania karty EKUZ, mogą czekać nas dodatkowe wydatki, np. we Francji płaci się za łóżko i wyżywienie w szpitalu, tzw. koszty hotelowe, 18 euro dziennie; w Chorwacji ubezpieczony jest zobowiązany zapłacić 10 kun za świadczenia udzielone przez lekarza rodzinnego, ginekologa oraz dentystę; we Włoszech za poradę lekarza pierwszego kontaktu pacjent musi pokryć we własnym zakresie koszt w wysokości do 36,15 euro za wizytę.


UWAGA! Pacjent w pełni ponosi koszty międzynarodowego transportu sanitarnego do Polski. W wielu państwach członkowskich UE/EFTA, do których wybieramy się na wakacje, m.in. w Austrii, Francji, Republice Czeskiej, Republice Słowackiej, w pełni odpłatne jest także ratownictwo górskie. Należy pamiętać, że świadczenia zdrowotne związane z leczeniem skutków wypadków podczas uprawiania wakacyjnych sportów obciążone są wyższymi opłatami niż świadczenia zdrowotne z tym niezwiązane. W związku z tym zaleca się wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia obejmującego koszty świadczeń zdrowotnych, których w państwach członkowskich UE/EFTA nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Dodatkowa polisa ubezpieczeniowa może również obejmować inne koszty, do których finansowania NFZ nie jest uprawniony, w tym koszty tzw. wkładu własnego pacjenta, o których mowa powyżej.


Jak uzyskać EKUZ?
EKUZ jest bezpłatna i jeśli ubezpieczony zgłosi się po nią osobiście, zostanie wydana od ręki. Kartę EKUZ można otrzymać w siedzibach ŁOW NFZ - Łódź, ul. Kopcińskiego 56 lub delegaturach ŁOW NFZ w Sieradzu, Skierniewicach oraz Piotrkowie Trybunalskim.
Wniosek (wraz z dokumentami) można także wysłać pocztą, przekazać faksem na nr 42 275-40-61, e-mailem: dos@nfz-lodz.pl (skan wszystkich dokumentów, w tym wypełnionego i podpisanego wniosku o wydanie EKUZ). EKUZ zostanie przekazana we wskazany we wniosku sposób - kartę można odebrać osobiście w oddziale bądź delegaturze ŁOW NFZ lub wskazać adres, na który zostanie przesłana. Jeśli chcemy złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ i odebrać kartę w imieniu innej osoby, można to zrobić na podstawie stosownego upoważnienia.

UWAGA! Każdy zgłoszony do ubezpieczenia rodzica jako uczeń lub student musi załączyć do wniosku kopię aktualnej legitymacji ucznia/studenta lub inną formę zaświadczenia o kontynuowaniu nauki.
- Wszystkie osoby, które wybierają się na zagraniczne wakacje, szczególnie emerytów i rencistów, zachęcamy do sprawdzenia ważności karty (na awersie karty u dołu) i w razie konieczności wyrobienie nowej – informuje Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ.



Poniżej link do informacji, jak uzyskać EKUZ:
http://www.nfz-lodz.pl/index.php/dlapacjentow/krok-po-kroku/1613-jak-uzyska-ekuz-europejsk-kart-ubezpieczenia-zdrowotnego


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Aguss ~Aguss (Gość)27.06.2016 16:28

Uwielbiam wyjeżdżać na wakacje w dalekie kraje. Nie straszna mi Afryka, czy też daleki wschód. ;) Ja zawsze planuję z wyprzedzeniem - kartę już mam. Podobnie ze szczepionkami, które są baaaardzo ważne, żeby już później beztrosko cieszyć się z urlopu: zaszczepsiewiedza. pl/szczepienia/podroze/zagrozenia-i-profilaktyka/

00


Witek ~Witek (Gość)18.06.2016 20:10

Nalezy zapytac kto wyjeżdża na wczasy za granice jak nie ci co przy korycie sa na cepłych posadkach i czy sie robi czy sie leży pensja duża się nalezy.Tylko jak się pójdzie do urzedu nic nie da się załatwić bo urzednicy sami się gubia w biurokracji a do tego kompetencja na bakier

02


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat