Wśród twórców Konstytucji mamy aż cztery osoby związane z Piotrkowem i regionem: Stanisław Małachowski, Tomasz Ostrowski, Tomasz Maruszewski oraz Józef Pawlikowski. - Oni wszyscy dążyli do tego, by podkreślić znaczenie miast i znaczenie mieszczaństwa wśród ludności polskiej. Taki zapis rzeczywiście został zawarty w Konstytucji 3 Maja. Było to bardzo istotne z uwagi na to, że od tego momentu społeczeństwo polskie to przestała być tylko szlachta, ale mianem społeczeństwa określano również inne stany, w tym mieszczaństwo i chłopów. Rzeczpospolita stała się nowoczesnym państwem oświeconym – mówi Paweł Kendra, pracownik Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, prezes piotrkowskiego oddziału PTTK.
W latach 1791-1792 prezydentem Piotrkowa Trybunalskiego był Aleksander Watson. Był potomkiem kupców szkockich, którzy przybyli do Piotrkowa. To pierwszy obcokrajowiec, który objął najważniejszą funkcję w mieście. Bardzo szybko zasymilował się z lokalną społecznością. Starał się interesować i wpływać na sytuację miasta. Jako jeden z pierwszych prezydentów podpisał się pod tekstem wierności mieszczan Konstytucji 3 Maja.
Wspominając rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, warto przypomnieć, że Piotrków Trybunalski to kolebka polskiego parlamentaryzmu. Jak zaznacza dr Marek Białokur z Uniwersytetu Opolskiego, uchwalenie konstytucji to owoc pracy parlamentu wspartego przez naród.