- Policja prowadzi w tej sprawie czynności sprawdzające, dlatego nie możemy udzielić więcej informacji na ten temat - mówi Ewa Tarnowska-Ciotucha, rzecznik prasowy Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim.
W miniony weekend z tego samego powodu do szpitala w Radomsku trafiły 3 osoby. - Byli to mężczyźni w wieku od 19 do 28 lat, mieszkańcy Radomska. Dopalacze kupili prawdopodobnie za pośrednictwem internetu - mówi kom. Włodzimierz Czapla, zastępca naczelnika prewencji Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.
Policja sprawdza, czy substancje te znajdują się na liście zakazanych, ujętych w znowelizowanej ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Życiu mężczyzn nie zagraża niebezpieczeństwo.
Podobne przypadki odnotowano także w Opocznie, a w całym kraju do szpitali trafiło już blisko 200 osób. To, co potocznie nazywane jest dopalaczami, to najczęściej substancje syntetyczne o wielokrotnie większej sile działania niż narkotyki tzw. klasyczne czy naturalne. Często mieszanki te okazują się śmiertelne dla organizmu.
Według Raportu Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie środków zastępczych, najwięcej zatruć dopalaczami w latach 2013 - 2014 odnotowano właśnie w naszym województwie.
- Pamiętajmy, że osoby sprzedające dopalacze przyciągają ludzi ceną i fałszywym co do zawartości opisem przedmiotu i jego składem chemicznym - oferują w zamian niezapomniane wrażenia i doznania, które w przeszłości dla wielu osób były ostatnimi w ich życiu.
Wszystkie niebezpieczne substancje są oferowane do sprzedaży jedynie z chęci zysku, a szkody wyrządzone w organizmach ludzi okazują się nieodwracalne. Apelujemy o niezażywanie żadnych środków niewiadomego pochodzenia i o nieznanym składzie chemicznym – apeluje policja w całym kraju.
Żniwo (nawet śmiertelne) zbiera ostatnio dopalacz o nazwie ”Mocarz”. - Zabezpieczony przez policjantów "Mocarz" ma postać zielonego suszu roślinnego przeznaczonego do palenia. Przeprowadzone badania wykryły w nim syntetyczne kanabinoidy, po wypaleniu których występują efekty bardzo podobne do tych, jakie wywołuje marihuana i haszysz, tyle, że nawet kilkaset razy silniejsze – informują policjanci z Katowic (to właśnie na południu Polski „Mocarz” był ostatnio wyjątkowo... popularny). - Efektem ich zażycia są m.in. zmiana nastroju i samopoczucia, błogostan, euforia, halucynacje, czasami depresja, apatia i urojenia. Następuje wzrost ciśnienia krwi, tachykardia, przekrwienie gałek ocznych, zaburzenia koordynacji ruchowej, zawroty głowy, zaburzenia uwagi, wysuszenia śluzówek. Zagrożona jest szczególnie młodzież, u której po przyjęciu tych substancji najczęściej dochodzi do trwałych zmian funkcji ośrodkowego układu nerwowego. Badania wskazują na dwukrotnie większe zagrożenie wystąpienia psychozy schizofrenicznej. Uważa się, że stosowanie kanabinoidów w okresie dojrzewania i rozwoju mózgu sprzyja późniejszemu pojawianiu się zespołów psychotycznych i zaburzeniom pamięci. Używanie kanabinoidów skutkuje ostrymi zmianami w układzie oddechowym ze stanami zapalnymi, kaszlem oraz przewlekłym zapaleniem oskrzeli oraz zaburzeniami funkcji układu krążenia, zagrażającymi szczególnie osobom z niedokrwienną chorobą serca.