W 2017 roku w Centrum Praskim Koneser w Warszawie otworzy swoje podwoje pierwsze na świecie Muzeum Polskiej Wódki, które ma dokumentować przeszło 600-letnią historię i tradycję wytwarzania wódki na obszarze Polski.
11 marca ruszyła akcja zbierania eksponatów zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska Wódka, patrona nowo powstającej instytucji.
Dla osób, które przekażą najbardziej atrakcyjne przedmioty, przewidziano nagrody pieniężne. Akcja potrwa do 31 maja br.
Historyczne etykiety, butelki, książki to tylko niektóre przedmioty objęte akcją „Poszukiwany/ Poszukiwana”. Zgłoszenia eksponatów można dokonywać poprzez aplikację umieszczoną na profilu Muzeum Polskiej Wódki na Facebooku: www.facebook.com/MuzeumPolskiejWodki.
Aby wziąć udział w akcji i wyrazić chęć przekazania eksponatu, należy użyć aplikacji zgłoszeniowej na Facebooku Muzeum Polskiej Wódki, umieszczając w formularzu opis eksponatu, jego historię oraz zdjęcie. Tak wypełnione zgłoszenie trafi do rąk organizatora, który po zakończeniu akcji wybierze z nadesłanych propozycji te, które spełniają merytoryczne i jakościowe wymogi określone przez zespół pracujący nad ekspozycją muzeum. Dodatkową opcją jest także wypełnienie formularza drogą telefoniczną i wysłanie zdjęcia pocztą. Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wybierze i nagrodzi 3 laureatów - nagrodą pieniężną o wartości 1000 zł oraz 10 uczestników kwotą 200 zł. Zwycięzcy zostaną zaproszeni na uroczyste otwarcie muzeum.
Lista poszukiwanych eksponatów do powstającego Muzeum Polskiej Wódki:
1. Plakaty, reklamy, foldery związane z polską wódką z lat 1900 – 1990.
2. Zagraniczne reklamy polskich wódek, ze szczególnym uwzględnieniem marki Wyborowa, z lat 1900 – 1990.
3. Etykiety i butelki polskich wódek czystych, ze szczególnym uwzględnieniem marek Wyborowa i Luksusowa, z lat 1900 – 1990.
4. Etykiety i butelki polskich wódek gatunkowych z lat 1900 – 1990.
5. Książki oryginalne dotyczące technologii produkcji polskiej wódki z okresu od XVIII do XX wieku.
6. Kolumna destylacyjna z gorzelni – miedziana.
7. Zdjęcia i historie polskich rodów gorzelniczych.
8.Zdjęcia bali, rautów, gdzie uwidoczniona jest polska wódka z lat 1900-1990.