Koniec z płaceniem za drugi kierunek studiów

Strefa FM Środa, 01 października 201413
Od 1 października tego roku można podejmować naukę na drugim i kolejnym kierunku studiów bez dodatkowych opłat. Zmiany te dotyczą studiów stacjonarnych na uczelniach publicznych.
Koniec z płaceniem za drugi kierunek studiów

- Dlaczego student studiów stacjonarnych (dziennych) ma płacić, skoro jest studentem zdolnym i chce być specjalistą z dwóch dziedzin? W związku z tym były naciski i Ministerstwo odstąpiło od tego wymogu, zniosło te opłaty. Wiadomo, że w przypadku studenta, który „kuleje” i bez przerwy coś powtarza, żaden dziekan nie wyrazi zgody na studiowanie na drugim kierunku. Najpierw drogi kolego czy koleżanko, bądź może nie orłem, ale przynajmniej dobrym studentem na jednym kierunku i ewentualnie wtedy rozpocznij drugi kierunek - mówi prof. Andrzej Felchner, dziekan Wydziału Nauk Społecznych piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Z opłat zostają zwolnione również osoby, które podjęły naukę na drugim kierunku w roku akademickim 2013/2014. Uchylenie przepisów o odpłatności za drugi kierunek studiów jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.


Zainteresował temat?

2

1


Zobacz również

Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Gościówa ~Gościówa (Gość)07.10.2014 17:12

[b]wszystko fajnie ale za rekrutacje i tak musimy zapłacić :/ ....

00


Drugi po prezesie ~Drugi po prezesie (Gość)03.10.2014 10:47

"studmed" napisał(a):
Tylko ciekawe z czego czlowiek w wieku ok. 20 lat ma opłacić takie studia? Ja studiuje medycyne i gdybym miał przez 5 lat płacić po magiczne 35000 pln za rok, to nie byłoby mnie na to stać.

W normalnym kraju studenta wspiera finansowo rodzina, sam dorabia, by opłacić studia, lub też jeśli jest wybitnym studentem, to prywatna uczelnia funduje mu stypendium. W ostateczności można wziąć kredyt studencki, który spłaci się podczas późniejszej pracy zawodowej. To, że kogoś nie stać na inwestowanie w siebie, nie jest argumentem przemawiającym za obowiązkiem inwestowania w jego osobę przez resztę społeczeństwa.
Stosując twoją retorykę, to dla przykładu każdy może powiedzieć, że chciałby jeździć nowym Mercedesem, ale nie stać go na to, więc powinna być obowiązkowa zrzuta reszty społeczeństwa na jego nowy samochód.

32


studmed ~studmed (Gość)03.10.2014 10:03

Tylko ciekawe z czego czlowiek w wieku ok. 20 lat ma opłacić takie studia? Ja studiuje medycyne i gdybym miał przez 5 lat płacić po magiczne 35000 pln za rok, to nie byłoby mnie na to stać. Lekarzy brakuje, inżynierów brakuje a jakiś gość, zapewne nie mający styczności ze społecznością akademicką, mówi, że studia powinny być dodatkowo płatne. Dobrze, że taki kretyn nie rządzi systemem edukacji

10


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)02.10.2014 23:36

Największą zaletą w pełni odpłatnego systemu edukacji jest przejrzystość jego finansowania. Obecny "bezpłatny" system też ma swoje zalety, o których tutaj pisać nie muszę, gdyż każdy je dobrze zna. Jednak ten system nie opiera się na sprawiedliwości, tylko na tzw. "sprawiedliwości społecznej", a to duża różnica. Poza tym przez ostatnie ćwierćwiecze poziom owej "bezpłatnej" edukacji mocno podupadł. W czym tkwi przyczyna? W odgórnym parciu na to, by jak najwięcej osób zdało matury i pokończyło studia. W tym celu zaniża się wymogi w stosunku do uczniów i studentów. To jeden czynnik. Drugim jest to, że szkoły i uczelnie dostają pieniądze (tak, tak, "darmowa" edukacja opiera się na pieniądzach!) od "łebka" - stąd przedkłada się ilość "łebków" nad jakość edukacji... Masówka, ot co...

"juz-dawno-poirytowana-Monika" napisał(a):
Na uczelniach prywatnych płacisz za dyplom, często jest nawet tak, że student nie pokazuje się na zajęciach i ma w indeksie 4 bo z niego jest zysk!


Bo tak jest. W średnich szkołach prywatnych (typu "matura w jeden rok") jest podobnie. Nawet poznałem osoby, które w ten sposób zdobyły "papierek", dzięki czemu w robocie mogły awansować; niestety, jakimi głąbami były, takimi pozostały... Jednak dyskredytowanie w pełni odpłatnego systemu edukacji takimi przykładami uważam za chybione. Czemu? Bo to nie są żadne szkoły, tylko "szkoły". To jest patologia żerująca na tym, że kombinowanie i oszukiwanie jest od dawna polską cechą narodową. Bo stworzyliśmy taką rzeczywistość, gdzie człowiek uczciwie dążący do celu jest uważany za frajera, a kombinator i kanciarz za człowieka obrotnego i zaradnego.
Ja wiem, że tego typu "szkoły" służą jako argument przeciwko płatnej edukacji. Ale czy myślicie, że gdyby cały system szkolnictwa był prywatny i w pełni odpłatny, to praktyki otrzymywania dyplomów bez nabycia odpowiedniej wiedzy by się utrzymały? Ja śmiem wątpić. Czemu? Bo rynek pracy zweryfikowałby wartość owych dyplomów. Czy redakcja gazety trzymałaby dziennikarza, który miałby dyplom, ale nie potrafił napisać artykułu? Czy szpital zatrudniłby lekarza, który nie miałby pojęcia o leczeniu? W sytuacji gdyby pacjenci mogli pozywać popełniających błędy lekarzy i żądać wysokich odszkodowań, coś takiego nie mogłoby mieć miejsca. A może firma budowlana zatrudniłaby inżyniera, który miałby dyplom, ale nie miałby pojęcia o konstrukcji budynków? Nie! Wolny rynek odsiałby oszustów od fachowców. Chyba nikt nie płaciłby za dyplom, który mógłby sobie tylko na ścianie powiesić, bo roboty w zawodzie by i tak nie znalazł... Tak sobie tylko rozmyślam. Obecny system na razie i tak nie zostanie przecież zmieniony.
P.S. Tak, tak, jestem obłudnikiem, bo sam wyedukowałem się "za darmo"...

11


RodowityPiotrkowianin RodowityPiotrkowianinranga02.10.2014 16:30

Czekam teraz na specjalistów, którzy pokażą mi jakąś państwową w pierwszej 20 najlepszych uczelni na świecie.
Nauka nie jest za darmo. Nie ma nic za darmo. Za wszystko płacimy w podatkach. Czy wolałbym płatne studia? Napewno tak, dlaczego? Ponieważ, wystarczy zobaczyć jakie zaplecze zapewniają takie uczelnie. Porozmawiajcie z kimś, kto miał możliwość studiować za granicą na prywatnej uczelni :)

12


antek ~antek (Gość)02.10.2014 07:46

A jak jest w USA?:-)I ich stać na opłacenie studiów a u nas wszystko za darmo i ludzie kasy nie mają.Zrozumcie że nie ma nic za darmo utrzymanie kadry budynków itd. kosztuje więc pytam się skąd na to wszystko brać.Każdy z nas płaci na to żeby coś było "darmowe"tyle że mamy głupi naród,kóry myśli że pieniądze się dodrukowuje bez pamięci!!!

21


już dawno poirytowana Monika ~już dawno poirytowana Monika (Gość)01.10.2014 16:00

"Drugi-po-prezesie" napisał(a):

Człowieku o czym ty tu w ogóle piszesz? Na uczelniach prywatnych płacisz za dyplom, często jest nawet tak, że student nie pokazuje się na zajęciach i ma w indeksie 4 bo z niego jest zysk! Poza tym jest wiele zdolnych dzieciaków z rodzin, których nie stać na zapłacenie dziecku za edukacje i co skreślić ich? Idąc twoim tokiem myślenia na studia mieli by dostęp Ci, których na to stać, a niekoniecznie Ci, którzy na to zasłużyli.

50


ona ~ona (Gość)01.10.2014 14:00

"Drugi-po-prezesie" napisał(a):

Nie - nie każdy ma pracę, ale ma inne spojrzenie na świat, szersze horyzonty oraz większe możliwości i szanse na znalezienie pracy (nawet nie w wyuczonym zawodzie). Człowiek po studiach nie zadowoli się zasiłkiem...

50


Drugi po prezesie ~Drugi po prezesie (Gość)01.10.2014 13:15

"ona-" napisał(a):
Wolę płacić za dzieci Kowalskiego, którego nie stać na opłacenie im nauki, niż potem za zasiłek dla tych dzieci stojących pod sklepem...

W myśl tego, co napisałaś, zakładam że każdy, kto skończy studia, to ma pracę i nie ustawia się po zasiłek.

44


ona ~ona (Gość)01.10.2014 12:59

"Drugi-po-prezesie" napisał(a):

Wolę płacić za dzieci Kowalskiego, którego nie stać na opłacenie im nauki, niż potem za zasiłek dla tych dzieci stojących pod sklepem...

70


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat