W Rozprzy dobyła się uroczysta konferencja ,,Ścieżki questowe jako nowa atrakcja turystyczna woj. łódzkiego ze szczególnym uwzględnieniem obszaru LGD “BUD-UJ RAZEM’’, podsumowująca projekt współpracy pn.: “Questing umożliwi innowacyjne zwiedzanie”. Projekt zrealizowały trzy Lokalne Grupy Działania: LGD “BUD-UJ RAZEM”, LGD “Dolina Rzeki Grabi”, Fundacja Rozwoju Gmin “Prym”. Warto podkreślić, iż jest on największym projektem questingowym realizowanym w Polsce. Łącznie powstało 35 szlaków odkrywających walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe regionu, w tym najwięcej, bo aż 16, na terenie LGD “BUD-UJ RAZEM’’. Ogółem to 112 km tras do przejścia (pieszo albo rowerem, bądź samochodem).
W ramach projektu w gminie Rozprza powstał quest pn.: “Rozprza – śladami II wojny światowej”, poświęcony pamięci poległych oraz upamiętniający różne wydarzenia z tamtego tragicznego okresu.
- Wszyscy uczestnicy konferencji przebyli trasę naszego questu i wyrazili liczne słowa uznania i podziękowania (również w księdze pamiątkowej). To bardzo nas cieszy i buduje – mówią twórcy projektu. - Prace nad questem trwały od kwietnia 2013 roku. Rozpoczęły się wizytą studyjną w Bałtowie, stolicy polskich questów. Następnie 20 sierpnia w Truszczanku zorganizowano szkolenie dla grup reprezentujących gminę Rozprza i gminę Gorzkowice, na którym trener questingu omówił metodologię Valley Quest. Przedyskutowano też potencjalne tematy questu w Rozprzy. Wspólnie z trenerem grupa z gminy Rozprza wybrała się w teren, by zobaczyć wymienione miejsca, sprawdzić długość oraz bezpieczeństwo trasy. Omówiono możliwości włączenia do trasy questu ciekawych obiektów, kapliczek oraz pamiątek po licznej niegdyś w Rozprzy społeczności żydowskiej. Po ostatecznych ustaleniach dotyczących tematyki i trasy, rozdzielono zadania potrzebne do stworzenia Questu.
Liderem, osobą odpowiedzialną za całość prac grupy zaangażowanej w tworzenie questu, ścisłą współpracę z trenerem oraz przedstawicielami LGD “BUD-UJ RAZEM’’, jak również autorem tekstu była Anna Toma. Pomysłodawcą i osobą organizującą spotkania z osobami mającymi wiedzę o wydarzeniach z czasów obrony Rozprzy w 1939 roku była Izabela Kwaśniak. Wiele istotnych informacji historycznych do questu wniósł Krzysztof Skorupa. Quest został wzbogacony o ciekawostki przez Elżbietę Piątek. Piękne ryciny z bardzo starych fotografii oraz mapę questu wykonała Stanisława Kaczmarek. Pieczęć questu, przedstawiająca m.in. kwiat maku (bo maki najczęściej porastały żołnierskie mogiły) została wykonana przez Annę Tomę.
- W ramach pracy nad questem członkowie grupy w każdy możliwy sposób docierali do zaskakujących, czasem ich samych, informacji. Były to spotkania, przekazy ustne, analiza literatury, starych fotografii a nawet poszukiwania śladów II wojny światowej dosłownie. Dlaczego tyle analiz? Bo informacje, pochodzące z różnych źródeł, nie były spójne. Każda z osób była bardzo zaangażowana w pracę, odkrywanie kart historii Rozprzy, dlatego współpraca układała się doskonale. Całość prac realizowana była pod czujnym okiem trenera – opowiadają pracujący nad lokalnym szlakiem.
Wybór tematu i przedmiotu questu był świadomy i przemyślany. Członkom grupy bardzo zależało na tym, by poprzez quest opowiedzieć tragiczną i zarazem chwalebną historię czasów II wojny światowej na terenie Rozprzy. To ciekawy sposób na przybliżenie zarówno mieszkańcom gminy, jak i osobom odwiedzającym Rozprzę tamtych wydarzeń. - Należy podkreślić, że Rozprza ma piękną i bogatą historię, a quest ukazuje jej część. Ponadto quest nieprzypadkowo zaczyna się u drzwi Sanktuarium Rozprzańskiej Matki Życia, prowadzi na cmentarz, a na koniec “wracamy” do… To wielka symbolika i dodatkowy, nieco filozoficzny przekaz – tajemniczo zachęcają do odwiedzenia Rozprzy twórcy projektu.
Quest zawiera wiele różnych i ciekawych informacji, natomiast przez trenerów został zaopiniowany jako najlepszy pod względem wartości historycznej. Zorganizowanie konferencji właśnie w Rozprzy było tego wyrazem.
Wszyscy członkowie grupy podczas wspomnianej konferencji odebrali z rąk Krystyny Adaszkiewicz - prezes LGD “BUD-UJ RAZEM’’ oraz Janusza Jędrzejczyka – wójta gminy Rozprza, serdeczne podziękowania za wkład włożony w tworzenie questu.
Co to jest questing?
Questing to swego rodzaju gra terenowa, przypominająca “podchody”. W istocie, to nowa forma poznawania regionu poprzez promocję walorów przyrodniczych, historycznych i kulturalnych danego obszaru lub społeczności lokalnej, skierowana szczególnie do rodzin, dzieci i młodzieży. Bo tematem questu może być niemal wszystko.
Questing umożliwia innowacyjne zwiedzanie. Jest dostępny dla każdego, samoobsługowy i pozwala odkrywać walory regionu, których na co dzień nie zauważamy.
Questing pełni funkcję edukacyjną, ale też ma rolę promocyjną. Dzięki niemu można ciekawie zaprezentować region i sprawić, by jego poznawanie było cennym, zapadającym w pamięć doświadczeniem.
Quest zawsze rozpoczynamy w określonym miejscu, dalej wystarczy poruszać się według zamieszczonych w treści wskazówek, dzięki którym questowicz dowiaduje się wielu ciekawych informacji i odgaduje poszczególne zagadki. Te pozwalają mu ułożyć hasło i odkryć skarb.
Quest “Rozprza – śladami II wojny światowej” - ulotka jest dostępna w Urzędzie Gminy Rozprza lub na stronie: http://budujrazem.questing.pl/rozprza-przez-rozprze-sladami-ii-wojny-swiatowej/
Do zainstalowania w telefonach i smartfonach Aplikacja Quiz Questing.
- Kontrole szamb w regionie
- Nowe inwestycje w obrębie Pilicy i Zalewu Sulejowskiego
- Wałęsające się psy w gminie Wolbórz: problem mieszkańców i wyzwanie dla samorządu
- Fundusze europejskie dla województwa łódzkiego
- Wojsko opanowało Bugaj
- Dzień babci w przedszkolu Kubuś Puchatek w Piotrkowie
- Tragedia w szpitalu w Piotrkowie. Pacjentka nie przeżyła, bo odmówiono jej pomocy w szpitalu? [aktualizacja]
- Piotrkowska policja zatrzymała dilera narkotyków
- Prezydent Piotrkowa przekazał wyjątkowy dar na licytację WOŚP