Organizatorem projektu był Łódzki Dom Kultury wraz ze Stowarzyszeniem „Na co dzień i od święta”. Uwiecznieniem pracy młodych artystów było wielkoformatowe malowidło ścienne, stanowiące artystyczną interpretację wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima.
W ubiegłą sobotę, 13 lipca, w Łodzi, pomimo niesprzyjającej aury, na terenie Domu Dziecka nr 2 przy ul. Aleksandrowskiej 137 odbył się finał tegorocznej edycji „Graffiti – sztuka miasta 4”. Udział w finałowym malowaniu wielkoformatowego murale udział wzięło blisko 40 uczestników akcji z takich miast jak: Pabianice, Tomaszów i Bełchatów. Organizatorem „Grafiti...” był Łódzki Dom Kultury wraz ze Stowarzyszeniem „Na co dzień i od święta”.
- Około stu osób wzięło udział w tegorocznej edycji naszego projektu – mówiła Katarzyna Tośta, koordynator akcji. - W każdym z miast działaliśmy dwuetapowo, najpierw były warsztaty podczas których wprowadzaliśmy dzieciaki w arkana sztuki graffiti, a następnie przy drugim spotkaniu wspólnie malowaliśmy duże murale, wizytówkę miasta. W tym roku „Graffiti – sztuka miasta” w całości był poświęcony twórczości Juliana Tuwima. W każdym z miast przenosiliśmy na mural inny wiersz – w Bełchatowie był to „Pstryk”, w Pabianicach „Pan Maluśkiewicz”, w Tomaszowie było to „Ptasie radio”, zaś tutaj w Łodzi mamy „Lokomotywę”.
„Graffiti- sztuka miasta” to, jak mówią twórcy projektu, nie tylko edukacja plastyczna, ale również uczenie młodych ludzi szacunku do zastanej architektury oraz poszanowania własności publicznej i prywatnej. - W każdym z miast zostawiliśmy w postaci murale pamiątkę artystycznych dokonań uczestników naszych warsztatów – powiedziała Jolanta Pakulska, ze Stowarzyszenia „Na co dzień i od święta”. - Street art to dziedzina sztuki, która jak każda wymaga kilku etapów, pierwszym jest pomysł, na to, co chcemy przekazać, następnie trzeba ten pomysł przenieść na papier, a z papieru na sporych rozmiarów ścianę. Najtrudniejsze z perspektywy tych czterech lat trwania projektu jest znalezienie miejsc, gdzie moglibyśmy uprawiać tę sztukę. Nie wszyscy są otwarci na street art, to sztuka która dopiero zjednuje sobie zwolenników i zdobywa akceptację społeczną. My włożyliśmy ją w takie ramy edukacyjne, co pozwala nam współpracować z ośrodkami kultury, i uczyć młodzież, że takie bezsensowne bazgranie po murach to nie jest street art, a niszczenie cudzej własności.
Kadrę instruktorską w tej edycji, podobnie jak w latach poprzednich, stanowili profesjonalni twórcy street artu i beatboxu oraz pedagodzy z Akademii Sztuk Pięknych z Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz z Łodzi. Wśród tych ostatnich byli Jacek Czekański i Tomasz Musiał. Warsztaty z graffiti poprowadził Egon Fietke, Bartosz Sasiński, Jakub Zając, Grzegorz Gęsior i Piotr Saul. Z kolei zajęcia z hip-hopu - Klifford, a beatboxu – Zorak.
- Naszymi partnerami w tym roku były Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, Miejski Ośrodek Kultury w Pabianicach oraz Dom Dziecka nr 2 w Łodzi. Dumny jestem z tego, że ten projekt się rozrasta. Jest akceptowany przez dzieci i młodzież, które jak się okazuje lubią się bawić w graffiti. Po raz czwarty stworzyliśmy już taką regionalną rodzinę grafficiarzy. Przyjeżdżają do nas dzieciaki zarówno z tych miast, które w tym roku biorą udział w projekcie i z miast, które w nim brały udział w latach poprzednich. To integruje – mówił Jacek Sokalski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury.
W tym roku po raz pierwszy w projekcie wzięło udział Miejskie Centrum Kultury z Bełchatowa. – Bardzo się cieszymy, że zostaliśmy do tego projektu zaproszeni. Tak liczna obecność dzieci i młodzieży z Bełchatowa na tegorocznym finale, pomimo tego że mamy przecież wakacje, świadczy o tym, że jest to projekt, który bardzo odpowiada charakterowi naszego miasta, zainteresowaniom dzieciaków, i myślę że te graffiti, które powstawały w tym roku były lekcją sztuki i o sztuce dla tych młodych. To bardzo ciekawy projekt i wart kontynuowania – powiedziała Ewa Młynarczyk, dyrektor MCK w Bełchatowie.
Agawa
- Groźny wypadek przy dworcu PKP w Piotrkowie. Mężczyzna po zderzeniu z volkswagenem wpadł w wiatę autobusową
- Konferencja prasowa prezydenta Piotrkowa
- Jesienny koncert w piotrkowskim MOK-u
- 17 mln na Centrum Świętego Mikołaja w Wolborzu
- Dzień Pracownika Socjalnego. Statuetki dla MOPR i PCPR w Piotrkowie
- Podsumowali tegoroczną kwestę
- Kto zostanie mistrzem gminy Sulejów?
- Problem mieszkańców bloków w Woli Krzysztoporskiej
- Szukali ciała w dawnym szpitalu