- Generalnie w naszym rankingu najbardziej premiowany jest rok 2011. Najbardziej premiujemy dynamikę, w związku z tym, w momencie, kiedy zaczyna ona spadać (a generalnie zaczyna spadać w wielu obszarach działalności samorządów), to wtedy odbija się to na wynikach. Sytuacja Piotrkowa nie jest wyjątkiem, ale niektórym miastom udało się poprzednią pozycję poprawić. W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia ze spadkiem dynamiki inwestycyjnej (realizowanej przez samorządy). Akurat w przypadku Piotrkowa spadek dynamiki wydatków był dosyć istotny. To co się dzieje i to co widzą mieszkańcy, nie zawsze przekłada się na punktowe przeliczenie w rankingu - mówi Wojciech Romański, redaktor prowadzący ranking samorządów „Rzeczpospolitej”.
O komentarz poprosiliśmy prezydenta miasta, Krzysztofa Chojniaka - Wszystko zależy, jakie elementy weźmiemy pod uwagę. Uważam, że pozycja Piotrkowa nadal jest dostatecznie wysoka. W poszczególnych latach może się to różnie kształtować. W momencie kiedy realizujemy potężny projekt unijny (modernizacja oczyszczalni), to wtedy pewne wskaźniki, związane z pozyskiwaniem pieniędzy unijnych, są wyjątkowo dobre. W momencie, kiedy nie weźmiemy tego pod uwagę, czy nie będziemy tych zadań realizować, spada to w sposób znaczący. Jeżeli przeanalizujemy tylko te inwestycje, które realizujemy w oparciu o pieniądze unijne, oprócz samej oczyszczalni, to w zestawieniu z tą potężną kwotą, powoduje to kontrast – zaznacza prezydent.
PRZECZYTAJ TEŻ: W rankingu „Wspólnoty” - Piotrków coraz bogatszy
Z miast województwa łódzkiego Piotrków Trybunalski znalazł się na drugim miejscu za stolicą województwa. W ogólnym zestawieniu Łódź zajęła 16 miejsce.
Informacja pochodzi z Serwisu Ekonomicznego Strefy FM. Serwisów słuchaj (pon.-pt.) po 13.45 na 98,2 MHz.