Bełchatów często postrzegany jest jako kraina mlekiem i miodem płynąca. Kopalnia, elektrownia, do tego spółki, które świadczą usługi na rzecz dwóch gigantów. W dodatku, jak informują ogólnopolskie media, nigdzie w województwie nie zarobi się więcej niż w Bełchatowie. Tymczasem tylko w pierwszym półroczu 2012 roku aż 6 zakładów pracy z terenu powiatu bełchatowskiego zgłosiło zwolnienia grupowe, były to: Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi Oddział Piotrków Trybunalski, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego w Łodzi, Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy i Mechaniki Maszyn Lesław Michalski, Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjnego i Instalacji Energoinż S.A. I Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Łękawie.
Mimo to, zwolnienia grupowe nie wpłynęły istotnie na rynek pracy - ze 139 osób, którym upłynął okres wypowiedzenia, zarejestrowało się tylko 18 osób. - Osoby zwolnione, zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bełchatowie, będą objęte podstawowymi działaniami przewidzianymi w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, m.in. doradztwem zawodowym, pośrednictwem pracy, szkoleniami. W chwili obecnej nie przewidujemy objęcia tych osób dodatkowymi działaniami ze względu na ograniczone środki finansowe - informuje nas Agnieszka Kapral, specjalista ds. analizy rynku pracy (PUP Bełchatów).
Kogo poszukują dziś pracodawcy w Bełchatowie? Sprzedawca, monter konstrukcji stalowych, monter rusztowań, kierowca, spawacz, murarz - to najczęściej zgłaszane przez pracodawców w I półroczu 2012 r. miejsca pracy. - Bełchatowski rynek pracy zdominowany jest przez przemysł, w którym zatrudniani są przede wszystkim mężczyźni - twierdzi Henryka Gawrońska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Piotrków. - Kopalnia, elektrownia, do tego spółki, które świadczą usługi na rzecz tych dwóch gigantów - wchłaniają część ludzi. W zdecydowanie trudniejszej sytuacji są kobiety. Potwierdzają to dane statystyczne, z których wynika bardzo wysoki udział pań w strukturze osób zarejestrowanych w urzędzie. My w Piotrkowie nie mamy takich zakładów. Nie ma potęg - spółek Skarbu Państwa, które mogą zatrudniać setki ludzi. Chociaż z drugiej strony stopy bezrobocia w Piotrkowie i w Bełchatowie są zbliżone.
A w Piotrkowie? Najczęściej zgłaszane oferty pracy to: kierowca zawodowy (kat. C+ E), szwaczka, sprzedawca, robotnik gospodarczy, kucharz, mechanik samochodowy, lakiernik. W I półroczu tego roku Urząd pozyskał 1135 ofert pracy. Do tego wyłączono z ewidencji 4640 osób, w tym z tytułu podjęcia pracy – 2163 (46,6% ogółu zarejestrowanych).
***
Dane Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi (stan bezrobocia na koniec maja 2012):
kraj - 12,9%
województwo łódzkie - 13,5%
Piotrków Trybunalski - 12%
powiat piotrkowski - 13,2%
Bełchatów - 12,4%
Opoczno - 17,2%
Radomsko - 15,7%
Tomaszów Mazowiecki - 17,6%
Bełchatów - prawie 60% bezrobotnych to kobiety
Piotrków - prawie 51% bezrobotnych to kobiety
PUP Piotrków - 8564 osoby bezrobotne, w tym:
kobiety - 4365
zamieszkali na wsi - 3638
niepełnosprawni - 728
z prawem do zasiłku - 1460
długotrwale bezrobotni - 4096
do 25 roku życia - 1768
powyżej 50 roku życia – 1942
PUP Bełchatów - 7163 osoby bezrobotne, w tym:
kobiety - 4253
zamieszkali na wsi – 2614
niepełnosprawni – 388
z prawem do zasiłku – 1291
długotrwale bezrobotni – 3411
do 25 roku życia – 1470
powyżej 50 roku życia – 1469
***