- Wałęsające się psy w gminie Wolbórz: problem mieszkańców i wyzwanie dla samorządu
- Fundusze europejskie dla województwa łódzkiego
- Wojsko opanowało Bugaj
- Dzień babci w przedszkolu Kubuś Puchatek w Piotrkowie
- Tragedia w szpitalu w Piotrkowie. Pacjentka nie przeżyła, bo odmówiono jej pomocy w szpitalu? [aktualizacja]
- Piotrkowska policja zatrzymała dilera narkotyków
- Prezydent Piotrkowa przekazał wyjątkowy dar na licytację WOŚP
- Wypadek na A1. Duże utrudnienia w kierunku Katowic
- Pożar budki z kebabem w Wolborzu. W środku były butle z gazem
Biblioteka za 43 miliony ?
- Przy różnych inwestycjach oczywiście braliśmy zawsze pod uwagę wzrost cen itd. Jednak ta kwota przerasta wszelkie przypuszczenia. Została ona zaczerpnięta z budowy podobnej biblioteki w innym mieście – mówi Krzysztof Chojniak, prezydent miasta.
To już kolejna inwestycja, której koszty przekroczyły wyliczenia urzędników. Władze miasta mają poważny orzech do zgryzienia.
- Sprawa biblioteki będzie wymagała dogłębnej analizy od początku do końca. Nawet gdyby dofinansowanie unijne byłoby na poziomie 75% to kwota, którą musielibyśmy wyłożyć z własnych środków zamiast 4-5 mln zł musiałaby wynosić 11 mln. A w związku z tym są to już niesamowicie duże pieniądze, różne od tych, które zakładaliśmy wcześniej – dodaje prezydent.
Czasu na decyzję jest mało. Dokumentacja konkursowa musi być złożona do końca miesiąca.
- W najbliższym czasie trzeba będzie zakres rzeczowy mocno przeanalizować. Musimy wybrać to, co najistotniejsze, ponieważ do 30 września mamy czas na złożenie projektu w konkursie w programie operacyjnym. W związku z czym, do tego czasu musimy zmienić WPI, dostosować do tej kwoty, jak również uzupełnić wszystkie załączniki – opowiada Małgorzata Majczyna, dyrektor Biura Inwestycji.
W tej chwili w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na sfinansowanie budowy biblioteki zapisana jest kwota 18 mln 214 tys. zł.
W nowym budynku biblioteki (pow. 7 tys. m kw.), na poziomie piwnicy usytuowano magazyny, pomieszczenia techniczne i, co chyba najważniejsze, podziemny parking. Gmach zaprojektowano jako całkowicie klimatyzowany i wyposażony w nowoczesne instalacje dozoru oraz kontroli dostępu. Ściany i części dachu mają być pokryte miedzianą blachą.
Budynek podzielony jest na dwie strefy. W pierwszej (czynnej także wieczorem) przewidziano przestronny hall, stanowiska internetowe, kawiarnię, antykwariat, małą salę konferencyjną (kinową). Strefa druga to właściwa biblioteka.