Problem z odbiorem śmieci, szczególnie tych wielkogabarytowych, przy ul. Wyzwolenia i Bugajskiej w Piotrkowie zgłosiła redakcji słuchaczka magazynu Magiel. Nie jest to oczywiście odosobniony przypadek. Zdaniem mieszkańców sterty starych mebli przy pergolach śmietnikowych szpecą miasto. Sytuacja może się poprawić od stycznia 2021 r., bo według założeń nowego przetargu na odbiór odpadów, ma zostać zwiększona częstotliwość odbioru wielkogabarytowych śmieci.
Cena jeszcze nie jest znana, ale na 100% będzie wyższa. Chodzi o nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych na terenie Piotrkowa Trybunalskiego. Drożej zapłacimy od stycznia 2021. W Urzędzie Miasta właśnie otwarto oferty w przetargu na odbiór odpadów i to na ich podstawie miasto ustali wkrótce stawkę.
Co można przywieźć i w jakich ilościach na tzw. PSZOK, a czego zdecydowanie nie wolno – przypominamy najważniejsze zasady obowiązujące w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Woli Krzysztoporskiej. Wszyscy, którzy zadeklarowali kompostowanie bioodpadów we własnym zakresie, nie mogą ich już przywozić do PSZOK.
Przed tygodniem informowaliśmy naszych czytelników o problemach mieszkańców ul. Budki, którzy zmagają się z uciążliwym sąsiedztwem firmy JUKO. Ma ona siedzibę po drugiej stronie torów kolejowych przy ul. Topolowej (teren dawnych hut szkła), gdzie prowadzi segregację śmieci. Mieszkańcy skarżą się na szereg rzeczy, ale na pierwszy plan wysuwa się uciążliwy zapach gnijących odpadów. Dziś sprawę komentuje nie tylko piotrkowski magistrat, ale i samo JUKO, a w rozwiązanie problemu zaangażował się jeden z radnych.
Nowoczesną i ekologiczną oczyszczalnię ścieków otwarto w piątek w Wolborzu. Obiekt przy ulicy Sportowej wyposażony został w specjalistyczne maszyny, które pozwolą na bardziej wydajne gospodarowanie odpadami.
Mieszkańcy ul. Budki skarżą się na uciążliwe sąsiedztwo firmy Juko. Najbardziej dotkliwy jest zapach dochodzący z terenu przedsiębiorstwa, zajmującego się odbiorem i segregacją odpadów, ale - jak twierdzą mieszkańcy - to nie jedyny problem. Od kilku lat piszą w tej sprawie skargi do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Urzędu Miasta, Straży Miejskiej i sanepidu, jednak kolejne kontrole nie wykazują uchybień, a problem wciąż pozostaje nierozwiązany i zaczyna doskwierać także osobom mieszkającym w głębi osiedla Mickiewicza.
Czy mieszkańcy Piotrkowa zapłacą więcej za śmieci? Nie wykluczone, że tak. Urząd Miasta ogłosił przetarg na wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych.
Od 6 lipca br. trwa nieprzerwanie zbiórka gabarytów od mieszkańców gminy Sulejów. Zgodnie z podpisaną na początku maja umową pomiędzy Gminą Sulejów a firmą ENERIS Surowce Oddział w Tomaszowie Mazowieckim, bieżący odbiór odpadów wielkogabarytowych i elektrośmieci jest pierwszym z zaplanowanych dwóch na ten rok. Stąd codziennie w dni robocze w godzinach od 6 do 18 odpady te są zbierane trzema specjalistycznymi samochodami.
Mieszkańcy gmin Tomaszów Mazowiecki, Rokiciny, Żelechlinek i Brójce w Łódzkiem mogą spotkać na swojej drodze nową, edukacyjną śmieciarkę z kolorową grafiką. Oddział ENERIS Surowce w Tomaszowie Mazowieckim korzysta ze specjalistycznego pojazdu do odbioru i transportu odpadów komunalnych
i jednocześnie uczy prawidłowej segregacji.
Maseczki i rękawice do ochrony przed koronawirusem nie sprawią, że masa śmieci w czasie pandemii wzrośnie lawinowo - ocenia dr hab. Wojciech Czekała. Jak mówi, negatywny wpływ na środowisko wyrzucanych produktów ochronnych może zrównoważyć ograniczenie konsumpcji i zmiana nawyków zakupowych.