Artykuły do tagu: Wie

Historia. W Piotrkowie sądzono handlarzy żywym towarem
Jest rok 1899. Polska jest pod zaborami, w Piotrkowie rządzą Rosjanie. Po upadku Powstania Styczniowego car zdecydował, że to miasto nad Strawą będzie stolicą jednej z guberni. Tu urzędował jego przedstawiciel, tu ferowano wyroki sądowe. Przed piotrkowskim sądem stawali mieszkańcy wielu miast z obecnych województw: śląskiego i łódzkiego.
Piotrków. Konferencja naukowa na Zamku
„Ministrowie spraw zagranicznych RP” – to nazwa konferencji, która trwa w piotrkowskim Muzeum. Udział w niej biorą najwybitniejsi znawcy dyplomacji w kraju m.in. prof. Waldemar Paruch z UMCS czy Wojciech Skura z Uniwersytetu Pomorskiego. Swoje referaty przygotowali także przedstawiciele organizatora czyli Instytutu Stosunków Międzynarodowych piotrkowskiej filii UJK.
Współczesne Misterium w piotrkowskiej szkole [video]
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Piotrkowie odbyła się inscenizacja, której motywem przewodnim była Tajemnica cierpienia i zmartwychwstania.
"Komunikacja w psim świecie" - to tytuł warsztatów z zoopsychologien, które odbędą się 24 kwietnia w Bibliotece Pedagogicznej.
Śmigus-dyngus, czyli lany poniedziałek
Lany poniedziałek, zwany także śmigus-dyngus to jedna z ciekawszych tradycji, związana z Poniedziałkiem Wielkanocnym.
Groby Pańskie w piotrkowskich kościołach
Zgodnie z wielkanocną tradycją, piotrkowianie tuż po poświęceniu pokarmów, udają się na zwiedzanie Grobów Pańskich. Jakie są te wystawione w tym roku w piotrkowskich kościołach?
A. Szczegielniak: Będziemy zabierać prawa jazdy
- Gdy będą takie sytuacje, że będzie jechało więcej osób niż przewidziano w samochodzie będziemy zatrzymywać prawa jazdy i dawać to do dyspozycji sądu. I sąd będzie decydował – powiedział na antenie Radia Strefy FM podinsp. Artur Szczegielniak, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie. Policja zapowiada ostre konsekwencje po ostatnim tragicznym wypadku, w którym zginęło 7 młodych ludzi.
Świąteczne tradycje od Katowic po Sztokholm
Zwyczaje wielkanocne w różnych częściach świata mają wiele cech wspólnych, ale są takie tradycje, które mogą wywołać konsternację u obcokrajowca. Ślązacy w Szwecji nie odważą się pielęgnować obchodów Śmigusa-Dyngusa, ale za to skandynawskie dzieci chętnie złożą im wizytę w przebraniu czarownic.
Wielkanocne potrawy z jajkami
Święta Wielkanocne to radosny czas, który chętnie spędzamy z najbliższymi osobami. Siadamy wraz z nimi przy stole i składamy sobie najlepsze życzenia. Śniadanie Wielkanocne odbywa się w przyjemnej, wiosennej atmosferze, a na świątecznym stole nie może zabraknąć kolorowych pisanek oraz tradycyjnych potraw z jajkami.
Wielkanocny talerzyk dziecka
Co podać dla niemowlęcia i małego dziecka? - radzi Angelika Drozd, specjalista ds. żywienia programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat