Czy to się komuś podoba czy nie, losy Polski są od wieków związane z narodem żydowskim. Podobnie jest w Piotrkowie, gdzie przez wieki społeczność żydowska stanowiła znaczący procent w ludności miasta. Dziś opowiemy o niezwykłej postaci, która łączy w sobie silną judaistyczną wiarę i miłość do swojej ojczyzny - do Polski.
Piotrków przez wieki był miastem wielokulturowym. Świadectwa tej historii znajdziemy w wielu miejscach w grodzie trybunalskim. Jednym z nich jest bez wątpienia stary cmentarz. I właśnie tam dziś zaglądamy.
Nowy sprzęt do laparoskopii jest już w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim. Urządzenie ma usprawnić pracę medyków, a także sprawić, że zabiegi będą bezpieczniejsze.
Wieża trybunalska większości dzisiejszych mieszkańców Piotrkowa kojarzy się przede wszystkim z wyróżnieniem przyznawanym przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Tymczasem ta nazwa nie jest dziełem przypadku, a sama wieża przez setki lat górowała nad naszym miastem.
Kiedy spacerujemy uliczkami piotrkowskiej starówki, to bez problemu dostrzeżemy odznaczającą się czerwoną kostkę na jezdniach i chodnikach. W ten sposób oznaczono miejsca, w których przed wiekami znajdowały się mury miejskie i bramy wjazdowe do miasta. Tym razem zajrzymy w jedno z takich miejsc.
Widoczny na zdjęciu budynek zdecydowana większość mieszkańców kojarzy z obiektem Telekomunikacji Polskiej. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że w tym miejscu budowano teatr. I to nie mały. Miał być to obiekt mieszczący ponad 1000 widzów.
Karol Burghardt miał w życiu wszystko. Wszystko oprócz miłości. Tę utracił po śmieci swojej żony Adeli. Pamięć o niej była jednak w nim obecna przez resztę życia, a czcząc jej postać - pogrążony w żałobie Karol - zrobił dla miasta i jego mieszkańców wiele dobrego.
Dobiegły końca prace związane z termomodernizacją poradni specjalistycznych Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim. To pierwszy z czterech budynków ukończony w ramach tego zadania.
Okolice popularnych "Żaglówek" i park św. Jana Pawła II wszyscy piotrkowianie kojarzą właśnie z pomnikiem polskiego papieża. Warto jednak sobie uzmysłowić, że nieopodal tego miejsca przez lata stał zupełnie inny pomnik. I był to obiekt wyjątkowy. Dlaczego? Przeczytajcie!
U nas urodzisz bez bólu - z taką akcją informacyjną do przyszłych mam wychodzi piotrkowski Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika. Jej celem jest zachęcenie do skorzystania ze znieczulenia, które pozwala przetrwać bardzo silne bóle porodowe.